U članicama EU-a i OECD-a 20 milijuna djece ima visoku razinu olova u krvi. Kada bi cijeli svijet trošio resurse po stopi najbogatijih zemalja, trebale bi nam više od tri Zemlje, navodi se u izvješću UNICEF-a, objavljenom u utorak…
UN-ov fond za djecu usporedio je u istraživanju globalni utjecaj na okoliš 39 članica Europske unije i Organizacije za ekonomsku suradnju i razvitak (OECD). Izloženost štetnim onečišćujućim tvarima, potrošnja resursa, odlaganje elektoničkog otpada i nacionalni doprinosi klimatskoj krizi nalaze se među pokazateljima koje istraživanje obuhvaća.
Španjolska, Irska i Portugal su na vrhu ljestvice jer svojoj djeci nude dobro okruženje za život i imaju relativno nizak doprinos globalnim ekološkim problemima. S druge strane, Australija, Belgija i Kanada su među najbogatijim zemljama svijeta za koje se navodi da imaju ozbiljan utjecaj na globalno okruženje, a time i na djecu širom svijeta, kao i na djecu unutar samih tih zemalja.
U 39 praćenih zemalja više od 20 milijuna djece ima visoku razinu olova u krvi, navodi se u izvješću. Iako Finska, Island i Norveška prednjače u osiguravanju zdravog okoliša za vlastite potomke, s druge su strane na posljednjem mjestu u vezi utjecaja na planet u obliku emisija, količine elektroničkog otpada i razine potrošnje.
Na Islandu, u Latviji, Portugalu i Britaniji svako je peto dijete kod kuće izloženo vlazi i plijesnima, a na Cipru, u Mađarskoj i Turskoj i više od svakog četvrtog. Mnoga djeca udišu otrovan zrak u zatvorenom prostoru i na otvorenom, posebno u Meksiku, za razliku od Finske i Japana, navodi se u izvješću. U Belgiji, Izraelu, Nizozemskoj, Poljskoj, Češkoj i Švicarskoj je mogućnost da je više od svakog dvanaestog djeteta izloženo visokoj razini onečišćenja povezanog s pesticidima, objavljuje se u izvješću.
Cijeli članak možete pročitati na: tportal.hr
Foto: Pixabay