Društvene mreže preplavile su digitalne inačice korisničkih autoportreta koje je napravila umjetna inteligencija. No, sve te lijepe slike imaju i svoje ružno naličje
Lensa AI trenutno je na vrhu ljestvice besplatnih aplikacija u trgovini aplikacijama App Store. Riječ je o aplikaciji koja koristi umjetnu inteligenciju kako bi vaše fotografije preobrazila u digitalnu umjetnost.
Evo kako ju možete i sami isprobati.
Kako koristiti Lensu
- Preuzmite aplikaciju Lensa AI za operativni sustav Android ili iOS.
- Otvorite aplikaciju.
- Kucnite karticu Photos.
- Pojavit će se žuto dugme Magic Avatars.
Upozorit će vas na moguće nepreciznosti u slikama, pa ćete trebati prihvatiti uvjete korištenja prije no što nastavite. Recimo, može se dogoditi da dobijete sliku s više prstiju, ruku ili glava nego što ih doista imate, a moguća su i druga neugodna iznenađenja. No, o tome nešto više malo kasnije.
- Nakon što kliknete Continue, trebat ćete učitati 10 do 20 selfija. Aplikacija preporuča autoportrete izbliza, slike odraslih osoba, različitih pozadina i izraza lica. Izbjegavajte grupne snimke, fotografije djece, prekrivena lica i golotinju.
- Potom će vas obavijestiti kako će vaše fotografije biti odmah obrisane s njihovih web poslužitelja čim je vaš avatar spreman.
- Po unosu najmanje 10 do 20 selfija trebat ćete odabrati spol.
- Nakon toga ćete trebati platiti, ovisno o tome koliko ste fotografija unijeli.
- Nakon otprilike 20 minuta stići će obavijest kako su avatari spremni.
Problemi s umjetnicima, privatnošću…
Umjetnici su optužili Prisma Labs, tvrtku koja stoji iza Lense, za krađu umjetnina od tvoraca digitalnih sadržaja. Naime, umjetna inteligencija je za trening koristila ljudska umjetnička djela. U pojedinim slučajevima su na avatarima čak još vidljivi potpisi umjetnika.
Iako izričito naglašavaju kako se to ne događa, postoji zabrinutost oko toga da bi u Prisma Labs mogli zadržati vaše fotografije i nastaviti ih koristiti.
Cijeli članak možete pročitati na: tportal.hr
Foto: Pixabay