ZNANSTVENICI SPECIJALNE BOLNICE SVETA KATARINA OBJAVILI NOVI MEHANIZAM DJELOVANJA MEZENHIMALNIH MATIČNIH STANICA NA OŠTEĆENU HRSKAVICU KOD PACIJENATA S OSTEOARTRITISOM
Zagreb, 18. listopada 2017. Znanstvenici Specijalne bolnice Sv. Katarina i Genos laboratorija javnosti su danas predočili rezultate dvogodišnjeg istraživanja koje je upravo objavljeno u znanstvenom časopisu Genes. Tijekom liječenja oboljelih od osteoartritisa (OA) koristeći mezenhimalne matične stanice izdvojene iz masnog tkiva pacijenata (AdMSC), hrvatski znanstvenici su prikazali rezultate koji bacaju potpuno novo svjetlo u liječenju OA. Naime u radu se po prvi put prikazuju novi mehanizmi djelovanja AdMSC na oštećeno hrskavično tkivo velikih zglobova poput povećanja sinteze ključnih molekula (glikozaminoglikana) odgovornih za normalno funkcioniranje hijaline hrskavice. Rezultati ukazuju na djelovanje mezenhimalnih matičnih stanica (AdMSCs) na stanice hrskavičnog tkiva putem nekoliko ključnih mehanizama, uključujući i otpuštanje tzv. trofičkih faktora koji sprječavaju staničnu smrt (apoptozu) kao i nastanak ožiljnog tkiva, stimuliraju stvaranje novih krvnih žila te imaju mitogeni (proliferacijski) što u konačnici dovodi do popravljanja oštećenog tkiva ili čak potpunog regenerativnog učinka. Posebno značajno je što je utvrđeno da se nakon aplikacije AdMSC većini oboljelih od OA signifikantno smanjuje bol u mirovanju i kretanju te se povećava pokretljivost. Istodobno, analizirajući iznimno osjetljive biljege upalnih procesa (IgG glikane) utvrđeno je da se proces upalnih događanja u zglobu stabilizira što je preduvijet a normalno fukncioniranje stanica hrskavičnog tkiva, posebice hondrocita.
Tiskovnoj konferenciji je nazočilo i troje pacijenata kod kojih je primjenjana aplikcija AdMSC tijekom liječenja osteoartritisa zglobova koljena i kuka. Svi pacijeniti su istaknuli značajno smanjenje bolova kao veliko poboljšanje pokretljivosti nakon aplikacije AdMSC
Rezultate su tijekom tiskovne konferencije prezentirali voditelji projekta prof.dr. Dragan Primorac, doc.dr. Damir Hudetz i prof.dr. Gordan Lauc, a uz njih u timu istraživača su sudjelovali: doc.dr. Igor Borić, dr. Eduard Rod, dr.sc. Željko Jeleč, dr. Andrej Radić, dr. Trpimir Vrdoljak, dr.sc. Irena Trbojević-Akmačić, Mihovil Plečko te prof.dr. Ozren Polašek.
Osteoartritis (degenaritivni artritis, degenerativna bolest zglobova) je kronična bolest zglobova obilježena degeneracijom zglobne hrskavice i okolne kosti što kod pacijenta izaziva sustavnu bol i ukočenost, a veliki troškovi liječenja i izostanka oboljelih s posla imaju golemi financijski impakt na na zdravstveni sustav svake države.
O važnosti rezultata hrvatskih znanstvenika najbolje govori podatak da je osteoartritis jedan od najčešćih zdravstvenih problema u svijetu, od kojeg danas boluje više od 400 milijuna osoba, a predviđanja su da će do 2030. godine više od 700 milijuna osoba bolovati od ove bolesti. Prema dostupnim podatcima u Hrvatskoj danas od OA boluje oko 25%-30% populacije dok je npr. broj oboljelih od OA u SAD-u veći od 50 milijuna.
Specijalna bolnica za ortopediju, kirurgiju, internu medicinu, neurologiju i fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Sveta Katarina ( www.svkatarina.hr ), članica je prestižne obitelji The Leading Hospitals of The World, a lipnju 2015. godine International Certification Association (ICERTIAS) Specijalnu bolnicu Sveta Katarina, proglasio je najboljom privatnom bolnicom u Republici Hrvatskoj. European Business Assembly, (Oxford, UK) 2017. godine je Specijalnoj bolnici Sv Katarina uručio nagradu ‘’Best Regional Hospital Award” kao priznanje za izvrsnost prepoznatu na europskoj razini u kvaliteti pružanja usluga. Iste godine, International Medical Travel Journal (IMTJ), vodeći online časopis za medicinski turizam, bolnici je dodijelio nagradu za izvrsnost i inovacije u medicinskom turizmu, te je bolnica Sv. Katarina je proglašena “Najboljom međunarodnom specijalnom bolnicom godine”. U rujnu ove godine, Specijalnoj bolnici Sv. Katarina kao prvoj zdravstvenoj instituciji u Europi dodijeljena je akreditacija Global Healthcare Accreditation (GHA).
Genos (www.genos.hr ) je osnovan kao akademski startup 2007. godine i prvi je privatni DNA laboratorij u regiji, jedna od vodećih znanstvenih institucija u Hrvatskoj u području analize DNA te vodeći laboratorij u svijetu u analizi glikana. Ugledni znanstveni časopis “The Scientist” proglasio je Genos “Najboljim mjestom za rad” u svijetu, u konkukrenciji 240 biomedicinskih i biotehnoloških tvrtki širom svijeta. Kroz sudjelovanje u šest velikih FP7 istraživačkih projekata Europske komisije te pet Obzor 2020 projekta Genos je umrežen s tridesetak vodećih znanstvenih institucija u Europi i svijetu, što mu je pribavilo iznimna znanstvena otkrića, publicirana u više od 100 znanstvenih radova u vodećim znanstvenim časopisima, kao i šest patenta.
Srdačan pozdrav,
Severina Subotić
Fotografije:
Ortopedski tim Specijalne bolnice Sv. Katarina
Prof.dr. Primorac, Doc.dr. Damir Hudetz, Dr.sc. Željko Jeleč i dr. Trpimir Vrdoljak tijekom tiskovne konferencije