Najgore od svega jest što se radi kompanijama kao Apple, Facebook i Google, koje su navodile tijekom najžešćih trenutaka pandemije da će omogućiti zaposlenima raditi na daljinu i nakon što cijela kriza završi. Ipak, potreba za kontrolom jača je od logike i produktivnosti pa se zaposlenima nameće povratak. Iako za njega ne postoje neki čvrsti argumenti.
Nadalje, ono što dodatno smeta zaposlenima jest činjenica da ih se tjeranjem na radno mjest tjera da troše daleko više novca. Životni standard je porastao do nevjerojatnih razina, posebno u San Franciscu i okolici, a radom na daljinu sve to se “poravna” i naravno da zaposlenici uživaju u nešto više novca na računu svakog mjeseca.
Primjerice, prosječna plaća za inženjera u San Franciscu iznosi 137.907 američkih dolara godišnje, ali ni to nije dovoljno za posjedovati nekretninu i automobil. To je dovoljno za pokrivanje podstanarstva, automobil i normalan život u odnosu na većinu Amerikanaca. Ali, nije dovoljno za neki životni iskorak i planiranje unaprijed.
Stoga, kad se sve stavi “na vagu”, zaposleni neće odustati i u najgorem će slučaju pronaći poslodavca kojem je bitnija produktivnost od kontrole.
Cijeli članak možete pročitati na: ictbusiness.info
Foto: Pixabay