Mogućnosti AI iznimno su velike te umjetna inteligencija može znatno unaprijediti medicinu, no kada je u pitanju terapija, slušajte samo liječnike.
Dok smo se u prošlosti u potrazi za nekim informacijama za pomoć gotovo uvijek obraćali Googleu, u posljednje vrijeme sve više razgovaramo i s AI chatbotovima poput ChatGPT-a. Odgovori koje ovaj chatbot daje na neka kompleksna pitanja zaista mogu oduševiti i zadiviti, no uvijek treba imati na pameti kako to nisu savršeni alati. Mogu griješiti, ali i izmišljati i zato uvijek treba biti oprezan s njihovim odgovorima na upite.
To se pogotovo odnosi na odgovore vezane uz neka ozbiljnija pitanja, poput onih vezanih uz liječničke tretmane. Na to upozoravaju znanstvenici s Harvard Medical Schoola koji su ispitivali ovaj chatbot oko tretmana vezanih uz liječenje tumora, a rezultati koje su dobili prilično su zabrinjavajući. Naravno, jasno je kako u slučaju ovako ozbiljne dijagnoze nitko neće tražiti pomoć umjetne inteligencije, već će se posavjetovati s doktorima, no rezultati ovog istraživanja pokazuju koliko razgovor s AI može biti opasan, ako s chatbotovima razgovarate o zdravlju i terapiji.
Cijeli članak možete pročitati na: zimo.dnevnik.hr
Foto: Pixabay