U zemljama kao što su Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD i Kanada, ultraprocesuirane hrana sada čini 50 posto ili više unesenih kalorija. To je zabrinjavajuće, s obzirom na to da se ova hrana povezuje s nizom različitih zdravstvenih stanja, uključujući veći rizik od pretilosti i raznih kroničnih bolesti poput kardiovaskularnih bolesti i demencije.
Ultraprerađena hrana mješavina je raznih industrijskih sastojaka (kao što su emulgatori, zgušnjivači i umjetne arome) spojenih u prehrambene proizvode nizom proizvodnih procesa.
Zaslađena pića i mnoge žitarice za doručak spadaju u ultraprerađenu hranu. U nju spadaju i novije inovacije, poput takozvanih hamburgera ‘na biljnoj bazi’, koji se obično prave od izolata proteina i drugih kemikalija kako bi proizvodi bili ukusni.
Intenzivni industrijski procesi koji se koriste za proizvodnju ultraprerađene hrane uništavaju prirodnu strukturu sastojaka hrane i oduzimaju mnoge korisne hranjive tvari poput vlakana, vitamina, minerala i fitokemikalija. Mnogi od nas jako su svjesni da je ultraprerađena hrana štetna za naše zdravlje. Ali nije jasno je li to zato što je ta hrana niske nutritivne vrijednosti ili je posrijedi nešto drugo.
Sada su dvije nove studije pokazale da nikakva nutritivna vrijednost možda nije dovoljna da objasni njihove zdravstvene rizike. Ovo sugerira da bi drugi čimbenici mogli biti potrebni kako bi se u potpunosti objasnili njihovi zdravstveni rizici.
Uloga upale
Prva studija, koja je promatrala više od 20.000 odraslih Talijana, otkrila je da su sudionici koji su konzumirali najveći broj ultraprerađene hrane imali povećan rizik od prerane smrti iz bilo kojeg razloga.
Druga studija, koja je promatrala više od 50.000 američkih muških zdravstvenih radnika, otkrila je da je velika konzumacija ultraprerađene hrane povezana s većim rizikom od raka debelog crijeva.
Cijeli članak možete pročitati na: hr.n1info.com
Foto: Pixabay