Ujedinjeni Arapski Emirati uspješno su testirali novu tehnologiju “sijanja” oblaka pomoću električnih impulsa iz dronova, pa su objavili kako je nedavni pljusak rezultat njihovog inženjeringa
Proteklih je dana u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, kao i u mnogim dijelovima svijeta, prilično vruće. Kako su oni smješteni u vrlo sušnom području, kombinacija velike vrućine i suše nije ugodna niti za život niti za okoliš, pogotovo kada se temperature zraka približe 50°C. Stoga su znanstvenici tamo počeli eksperimentirati s tehnologijom “sijanja” oblaka iz malenih dronova, a prošloga su tjedna vlasti prvi puta potvrdile da je njihova akcija urodila plodom.
Vremenski inženjering Emirata prouzročio je, naime, obilni pljusak koji je dobro natopio Dubai i privremeno ga rashladio. Nacionalni meteorološki centar potvrdio je da su oborine bile rezultat njihovih pokušaja da povećaju količinu kiše koja se stvara u oblacima.
Elektrošokiranje oblaka
Operacija “sijanja” oblaka vrši se putem dronova koji se lansiraju kada su vremenski uvjeti za to pogodni. Za razliku od ranije poznate metode raspršivanja srebrnog jodida u oblake, koji ima sposobnost privući kapljice kiše i stvoriti ih dovoljno velikima da padnu na tlo, u Emiratima su sada prešli na novu tehnologiju – njihovi dronovi ne raspršuju kemikalije već emitiraju električne impulse.
Kada se nađu na pravoj lokaciji unutar oblaka, dronovi proizvode “elektrošokove”. Oni također uzrokuju nakupljanje vodene pare u veće kapljice, koje se, kažu, oko električnog naboja nakupljaju “kao kosa na naelektrizirani češalj”. Kada se manje kapljice spoje u veću, padaju na tlo u obliku kiše.
Cijeli članak možete pročitati na: bug.hr