“Na mnogo je načina vježbanje poput lijekova”, kaže autor smjernica Barry A. Franklin, ravnatelj preventivne kardiologije i kardijalne rehabilitacije u Beaumont Healthu u Michiganu. “Poput lijekova i vježbanje prate indikacije i kontraindikacije. A moguće je i predoziranje kao i premala doza”.
Studije kojima su obuhvaćeni sportaši koji se bave aktivnostima koje dovedu do ruba njihovu izdržljivost pokazuju da takvo vježbanje može ostaviti ožiljke na srčanom mišiću, izazvati poremećaje ritma srca i rezultirati nakupljanjem koronarnog kalcija što može pridonijeti aterosklerozi, kaže Franklin.
Rizicima oštećenja srca nisu izloženi samo oni koji vježbaju do granice izdržljivosti.
“Najveći je rizik za ljude koji su godinama neaktivni poput onih koji su trčali prije 40 godina i to žele učiniti opet, trčeći po svojoj četvrti”, kaže Franklin. “Glavna poruka svima koji su u srednjoj životnoj dobi ili stariji je da trebaju početi s hodanjem, a ne s trčanjem”.
Ako vam se pojave bolovi ili nelagoda bilo gdje iznad struka moglo bi se raditi o angini koja je povezana sa začepljenjem jedne ili više krvnih žila.
Ljudi koji počinju vježbati trebali bi se savjetovati sa svojim liječnicima ako osjete bol u lijevoj ruci, vratu ili čeljusti te ako im neuobičajeno nedostaje zraka, osjećaju slabost ili lupanje srca.
Cijeli članak možete pročitati na: direktno.hr
Foto: Pixabay