Međutim, istraživanja pokazuju da se većina baterija trenutno šalje na odlagalište ili spaljuje, a oboje ima ogroman štetan utjecaj na okoliš. Procjenjuje se da se samo 5 posto litij-iona iz baterija električnih vozila trenutno uklanja tijekom procesa recikliranja kako bi se moglo koristiti drugdje.
Sveučilište u Ujedinjenom Kraljevstvu dobilo je zadatak istražiti “drugi život” baterije električnih automobila kako bi se smanjio ogroman utjecaj na okoliš postojećih tehnika zbrinjavanja. Sveučilište Nottingham Trent dio je šireg istraživačkog projekta vrijednog 4,5 milijuna funti (5 milijuna eura) za uspostavljanje procesa recikliranja ili ponovne uporabe baterija za EV-ove.
Donacija od 582.000 funti (657.000 eura) dodijeljena je sveučilišnom Centru za napredni dizajn i proizvodni inženjering kao dio europskog projekta “Rebellion” za razumijevanje učinkovitijih načina za ponovnu upotrebu ili recikliranje baterija za EV-ove.
Sveučilište kaže da kada kapacitet litij-ionske baterije padne ispod 75 posto, često se smatra da više ne odgovara namjeni u putničkim vozilima, što znači da baterije treba zamijeniti ili odbaciti. Tvrdi se da njihova obnova može omogućiti da ove baterije traju još deset godina u drugim primjenama.
Cijeli članak možete pročitati na: jutarnji.hr
Foto: Pixabay