Grad Sinj je u 2015. godini bio najsigurniji hrvatski grad, pokazalo je istraživanje o sigurnosti hrvatskih gradova koje je uspoređivalo stope nasilnih i imovinskih kaznenih djela, kaznenih djela počinjenih u prometu te zloporabi droga, a rezultati su predstavljeni u utorak na početku trodnevne, 8. međunarodne konferencije Sigurnost gradova u 2016., koja se održava u Zadru. Sinj je najsigurniji grad sa stopom od 1,51 ukupne sigurnosti. Na drugom mjestu je Petrinja sa stopom 1,75 a na trećem Samobor s 1,79. Među deset najsigurnijih gradova su i Požega, Đakovo, Dubrovnik, Sisak, Vukovar, Solin i Split.
Sinj se učvrstio na prvoj poziciji kada je u pitanju sigurnost od kriminala jer je i prošle dvije godine bio najsigurniji hrvatski grad veći od 20 000 stanovnika po sva četiri pokazatelja, a prema istraživanju koje već sedam godina provode Hrvatski forum za urbanu sigurnost i časopis Zaštita. Istraživanje obuhvaća 29 gradova s više od 20 000 stanovnika.
Istraživači ističu i visoko mjesto Dubrovnika koji usprkos brojnim turistima i gužvama drži pod kontrolom stopu kriminaliteta jer je na ljestvici za 2015. zauzeo visoko peto mjesto, dok je godinu ranije bio čak i bolji – treći, skočivši na tu poziciju s 13. mjesta u 2013.
Među najsigurnijim gradovima na ljestvicu su u prvih deset 2015. u odnosu na godinu ranije ušli i gradovi Sisak i Vukovar, koji su u 2014. bili vrlo blizu top deset gradova. Iz prvih deset ispali su Virovitica, Velika Gorica i Kaštela.
Kada su u pitanju nasilna kaznena djela (ubojstva, silovanja, teške tjelesne ozljede) istraživanje je pokazalo da najmanje nasilnih kaznenih djela po stopi stanovnika ima u Velikoj Gorici, Samoboru i Solinu.
S provalama, krađama i razbojstvima najmanje problema u 2015. imali su stanovnici Požege, Sinja i Dubrovnika, a visoko na ljestvici su i Koprivnica, Vukovar te Đakovo. Najmanje zabilježenih slučajeva zloporabe droge u 2015. zabilježeno je u Petrinji, Karlovcu i Velikoj Gorici. Prometno najsigurniji gradovi bili su pak Petrinja, Đakovo i Sinj, u kojima je lani bilo najmanje teško stradalih i smrtno stradalih u prometu.
Na konferenciji Sigurnost gradova u 2016. proglašeni su i rezultati natječaja za najbolji projekt sigurnosti lokalne zajednice, a najveći broj glasova Stručnog povjerenstva dobio je projekt Zadarske županije „Sigurnost u turizmu Zadarske županije 2015.”
Među prijavljenim projektima u uži su izbor, osim zadarskog projekta, ušli i projekt Koprivničko-križevačke županije „Siguran prijevoz djece u vozilima” te Splita „Uključivanje građana u sigurnosni proces zaštite od požara i drugih ugroza na području grada Splita”.
Više u kategoriji: Život
Izvor: HINA