Dana 31. ožujka 2016. u Energetskom institutu Hrvoje Požar predstavljeni su rezultati projekta neZEH (Gotovo nula energetski hoteli). Prezentaciji su prisustvovala uz voditelje projekta iz Energetskog instituta Hrvoje Požar i dva pilot hotela koji su kao najbolji primjeri poslovne prakse ušli u zadnji krug, te predstavnici resornih ministarstava (Ministarstva turizma, gospodarstva, graditeljstva i prostornog uređenja) uključenih u problematiku smanjenja potrošnje energije u hotelijerskom sektoru te FZOEU. Svi su zaključili da interes za poticanje zelene gradnje i poticajnih mjera za subvencioniranje postizanja standarda zgrade gotovo nulte energije kod svih postoji te da će zajedno raditi na tome da se postupak dobivanja subvencija hotelijerima što više u budućnosti pojednostavi i omogući dostupnost.
– Na prostoru Europske unije zgrade troše 40 posto ukupne energije i pritom ispuštaju 36 posto stakleničkih plinova. Kako bi se navedeni podaci izmijenili, u Europskoj uniji te posljedično i u Hrvatskoj, razvijaju se pravila i mjere za transformaciju starih i novih zgrada u zgrade gotovo nulte energije (nZEBs). Zgrada gotovo nulte energije ima visoku energetsku učinkovitost te dobar dio potrebne energije proizvodi iz obnovljivih izvora na lokaciji ili u njezinoj neposrednoj blizini. Projekt gotovo nula energetski hoteli (neZEH) odabrao je hotele u Europi i potaknuo ih da postignu gotovo nula energetski status, što će dovesti do ušteda od 50 posto u potrošnji energije i znatnog smanjenja operativnih troškova. Šesnaest hotela u sedam europskih zemalja (Hrvatska, Francuska, Grčka, Italija, Rumunjska, Španjolska i Švedska) izabrani su da postanu europski neZEH pilot-hoteli (eng. Nearly Zero). Ovi hoteli su na putu da postanu začetnici u europskoj hotelskoj industriji kao primjeri dobre prakse za postizanje standarda zgrade gotovo nulte energije (nZEB, eng. Nearly Zero Energy Building). Svaki plan obnove velikih razmjera uključuje ne samo zahtjevne mjere energetske učinkovitosti i integraciju obnovljivih energetskih rješenja, već i promjene u ponašanju uprave, osoblja i gostiju. U Hrvatskoj su, kroz definirani način odabira, za pilot-projekte izabrani – hotel Split i hotel Villa Adriatica kao svijetli primjeri iz Hrvatske. – istaknuo je voditelj projekta Marko Bišćan. Tom je prilikom i gosp. Tomić, vlasnik hotela Split, izjavio: „Uložili smo iznimna sredstva, trud i znanje da napravimo objekt koji će trošiti što je manje moguće energije. Vrijeme eksploatacije ovih mjera je dugo koliko i vijek trajanja objekta. U ovom trenutku, trošak energenata hotela Split jest nešto niži nego bi bio da nismo uložili u energetsku učinkovitost, ali trebat će još vremena da se investicija vrati. Činjenica da je hotel „zelen” možda jača motiv dolaska gosta, ali statistike pokazuju da gost nije spreman platiti više za ekološki osviješten hotel. Nadamo se da će certifikat gotovo nula energetskog hotela pomoći da se i to promijeni.”
Energetski Institut Hrvoje Požar (EIHP) jedan je od partnera na neZEH projektu te je zadužen za provedbu aktivnosti u Hrvatskoj. U sklopu projekta, a u organizaciji EIHP-a, održane su radionice za vlasnike i zaposlenike hotela te stručnjake na području energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije. Kako bi se pokrenule energetske investicije u hotelijerstvu, vlasnicima hotela je pruženo tehničko znanje kroz izradu energetskih pregleda hotela, u što je uključeno provođenje detaljnih energetskih analiza te predlaganje optimalnih mjera energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije i investicijskih studija koje sadrže detaljne tehno-ekonomske analize s mogućnostima financiranja. Energetski institut Hrvoje Požar na tržištu djeluje već 22 godine nastavljajući polustoljetnu tradiciju znanstvenih istraživanja na području energetike. Njegovi stručnjaci iz svih područja energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije mogu ponuditi hotelijerskoj industriji širok spektar energetskih i ekonomskih analiza te rješenja za optimizaciju poslovanja u sektoru energetike podižući konkurentnost i ostvarujući dodatnu vrijednost hotela.
Hotel Split (www.hotelsplit.com) je boutique hotel u obiteljskom vlasništvu, istaknutog dizajna, građen po načelima zelene gradnje, a nalazi se na prekrasnoj šljunčanoj plaži u Podstrani, samo 9 km od centra Splita. Spoj je modernog poslovnog i ugodnog obiteljskog hotela u kojem će se svaki gost osjećati jedinstveno. Njihov glavni cilj je ponuditi gostima najbolju uslugu te u isto vrijeme biti ekološko odgovorni. Godine 2015. hotel Split uključio se u neZEH projekt kako bi postigao visoku razinu učinkovitosti u potrošnji energije. Hotel je dobio potporu kroz analizu trenutne potrošnje energije te definiranje mogućih mjera za smanjenje potrošnje. Inovativni mehanizmi financiranja i potpora javnosti doprinijet će ostvarenju ovoga ambicioznog cilja – gotovo nula energetski hotel. Kroz ovu stratešku odrednicu hotel će smanjiti svoj utjecaj na okoliš i povećati udobnost za svoje goste. Postizanje gotovo nula energetskog standarda ambiciozan je cilj, čak i za postojeće hotele novijeg datuma izgradnje (hotel je izgrađen 2012. godine), te zahtijeva značajna ulaganja i vrijeme. Za ostvarenje tog cilja hotel Split uključen je u dugoročni proces koji se sastoji od zamjene halogenih rasvjetnih tijela s LED žaruljama i ugradnje fotonaponskog sustava. Rezultati implementacije navedenih mjera su: godišnje smanjene potrošnje energije od 22.200 kWh, godišnje smanjenje emisije stakleničkih plinova od 5 tCO2 te godišnje iz obnovljivih izvora proizvedeno 10.000 kWh električne energije. Hotel predstavlja novo moderno zdanje u kojem je već implementirana većina modernih tehnologija i rješenja te se već sada odlikuje velikom energetskom učinkovitošću i proizvodnjom energije iz obnovljivih izvora. Manji zahvati su potrebni kako bi se dostigao gotovo nula energetski standard. Posebna pozornost pridaje se i recikliranju otpada i načinima korištenja vode.
Villa Adriatica (www.villaadriatica.com) mali je obiteljski hotel udaljen svega 100 metara od glavne pješčane i šljunčane plaže. To je jedinstveno mjesto u Supetru u srcu otoka Brača. Hotel je smješten na mirnom mjestu, neposredno uz teniska igrališta te pruža nezaboravan pogled na kristalno čisto more. Posebni doživljaj je uživanje u mirnim ljetnim večerima i mirisnim jutrima uz borovu šumu daleko od gužve i prometne buke. Godine 2015. hotel Villa Adriatica uključio se u neZEH projekt kako bi postigao visoku razinu učinkovitosti u potrošnji energije. Hotel je dobio potporu kroz analizu trenutne potrošnje energije te definiranje mogućih mjera za smanjenje potrošnje. Inovativni mehanizmi financiranja i potpora javnosti doprinijet će ostvarenju ovoga ambicioznog cilja – gotovo nula energetski hotel. Kroz ovu stratešku odrednicu hotel će smanjiti svoj utjecaj na okoliš i povećati udobnost za svoje goste. Postizanje gotovo nula energetskog standarda ambiciozan je cilj, osobito za postojeće hotele starijeg datuma izgradnje (sedamdesete godine prošlog stoljeća), te zahtijeva značajna ulaganja i vrijeme. Potrebne planirane investicije obuhvaćaju: povećanje toplinske zaštite vanjske ovojnice, mjere reduciranja potrošnje vode, ugradnju solarnih kolektora za pripremu potrošne tople vode, zamjenu svih rasvjetnih tijela s LED žaruljama te ugradnju foto naponskog sustava. Rezultati implementacije navedenih mjera su: godišnje smanjene potrošnje energije od 34.000 kWh, godišnje smanjenje emisije stakleničkih plinova od 8 tCO2 te godišnje iz obnovljivih izvora proizvedeno 14.000 kWh energije. Hotel je starijeg datuma izgradnja te je devedesetih godina provedena modernizacija energetskih sustava. Danas se javila potreba za novom modernizacijom koja bi obuhvaćala najmodernija rješenja i tehnologije. Planira se dubinska energetska obnova kojom je moguće dostići gotovo nula energetski standard, što se uklapa u zelenu politiku hotela.
Projekt neZEH sufinanciran je od strane Europske komisije kroz program Inteligentna energija za Europu, s ciljem da se ubrzaju velike obnove hotela do zgrada gotovo nulte energije (nZEB) kroz stručnu podršku predanim hotelijerima i promociju vodećih projekata u europskom turističko-ugostiteljskom sektoru.
Više u kategoriji: Turizam
Izvor i foto: Energetski institut Hrvoje Požar