Web preglednik Brave postao je prvi u svijetu koji je odbacio HTTP protokol i prešao u potpunosti na novi peer-to-peer mrežni protokol IPFS (InterPlanetary File System), što predstavlja korak naprijed u decentralizaciji interneta.
IPFS je relativno nepoznat protokol za prijenos podataka koji za cilj ima poboljšati dominantan i većini poznat HTTP protokol, na način da učini sadržaj na internetu brže dostupnim i puno otpornijim na zakazivanje i pokušaje kontrole.
Taj protokol u principu radi kao mreža rasprostranjenih čvorova, dok je HTTP protokol dizajniran tako da web preglednici informacijama pristupaju preko centralnih servera.
Kad je riječ o IPFS protokolu, to je slično kao pri preuzimanju sadržaja putem recimo BitTorrenta, koji traži čvorove s dostupnim podacima koje tražite, umjesto da pristupa centralnom serveru.
Decentralizirani internet može nadjačati sistemsku cenzuru podataka koju provode ili Big Tech kompanije ili svjetske vlade, kaže voditeljica IPFS projekta Molly Mackinlay, navodeći primjere 100.000 blokiranih korisnika u Turskoj, zabranjen pristup važnim COVID-19 informacijama u Kini i li zabranjen pristup dijelovima Wikipedije na Tajlandu.
Sad bilo tko s internetskom vezom može pristupiti tim ključnim informacijama preko IPFS-a na Brave pregledniku, kaže Mackinlay.
Cijeli članak možete pročitati na: zimo.dnevnik.hr
Foto: brave.com