Cvjetna nedjelja je pred nama, nedjelja Isusova ulaska u Jeruzalem. Svaki vjernik ulazi u to razdoblje s posebnim osjećajima, jer je to vrijeme pripreme najvećeg katoličkog blagdana Uskrsa. Dakako, da i svaki naš hrvatski kraj, svako mjesto ima svoje specifične običaje koji karakteriziraju Cvjetnu nedjelju.
Mi vam poštovani čitatelji našega Apolitičnog.hr, donosimo dio običaja Imotskog iz prostog razloga što je taj grad po Cvjetnoj nedjelji ili kako Imoćani znadu kazati Cvitnici, poznat diljem svijeta.
Riječ je o prikazu Živih Slika Muke Isusove ulicama i trgovima toga grada koji je dobio i naziv Hrvatski Jeruzalem. Na žalost, već drugu godinu za redom, a nakon punih dvadeset i jednu godinu prikazivanja, zbog pandemije korone, Žive Slike se ne održavaju. Mi vam ipak u slici i riječi donosimo ozračje Imotske Cvitnice.
Uoči Cvitnice, znači u subotu poslije podne imotska djeca nekada, a mnoga i dan danas odlaze u prirodu brati razne vrste cvijeća. Nađu se tu ponajviše ljubičice, pa cvjetovi od rascvjetala bajama, divlje kruške, maslačak, ako ima jorgovana ili obično cvijeće koje se zatekne u prirodi. Nakon toga cvijeće se odnese doma, stavi u lavor koji se ispuni vodom, tako da latice cvijeća plivaju po vodi.
Oni stariji, u prvom redu imotske majke i bake strpljivo svojim vrijednim rukama od mekane srčike izvađene iz mladica smokve oblikuju ptice, gnijezda, svijeće. Od drače se veze trnova kruna u minijaturnim dimenzijama, te se sve stavlja na grančice masline. Priprema je to za sutrašnju Cvitnicu kada se te grane sa ptičicama i krunama nose na blagoslov. Imotske kuhinje mirišu po mirisima sirnica i garitula, koje se peku do kasno u noć.
U rano jutro Cvitnice prvo ustaju oni najmlađi. Razlog je što se moraju prvi umiti u posudi gdje je cijelu noć ostavljeno cvijeće u vodi. Običaj je to dug stoljećima u Imotskom. Cvijeće i bistra hladna voda znak je mladosti, znak Cvitnice. Nakon toga u vodi se umiju i svi ostali ukućani, a potom se iz limenog kajina voda sa laticama cvijeća izlije u vrt i to posebno u nasade ruža. Ruža je cvijet Majke Božje i ona će nakon zalijevanja tom vodom biti puna lijepih i mirisnih cvjetova.
Na sam blagdan Cvitnice od 9 sati podno utvrde Topana toga mitskog imotskog mjesta, započinje blagoslov maslinovih grančica. Na stotine njih nađu se u rukama Imoćana koji ih na dolazak svećenika i krštene vode dižu visoko iznad glava. Nakon blagoslova slijedi procesija ulicama Imotskog. U posljednjih dvadesetak godina ona je uistinu jedinstvena jer u njoj sudjeluju i svi glumci amateri Živih Slika Muke Isusove.
Tu je dvanaest apostola u Biblijskim odorama, Isus na magaretu, djeca sa palminim granama, svećenici i mnoštvo vjernika. Moli se i pjeva u čast ulaska Isusa u Jeruzalem. I sve tako do župne crkve svetoga Franje, gdje je i svečana sveta misa. Nakon mise ide se na obiteljski blagdanski ručak. Na večer, a tako je tome već punih dvadeset godina mnoštvo vjernika iz cijele Imotske krajine odlazi se raspodijeliti po ulicama i trgovima Imotskog. Mnogi dođu prvo u Franjevački vrt pratiti prikaz Posljednje večere , Isusovog pranja nogu apostolima, potom prikaza kruha i vina, izdajničkog Judinog poljupca, predivnih scena iz Getsemanskog vrta.
Potom masa i glumci odlaze u povorci pred zgradu Gradskog poglavarstva grada gdje je scena suđenja Isusu Kristu. Cijelo suđenje posebno je napeto za sve sudionike, pa tako i za vjernički puk. Nakon što je Isus osuđen na smrt, ON uzima svoj teški križ i onda slijedi procesija ulicama Imotskog.
Na znamenitim imotskim skalinima koji vode put Topame mitske Imotske Golgote, slijede slike susreta Isusa sa Majkom Marijom, Veronikin rubac, padanje Isusa treći put pod križem. Slijedi povorka prema Topani, Golgoti i konačno neponovljiva slika koja je obišla svijet, razapinjanje Isusa Krista.
Slijedi Njegova smrt, spuštanje s križa, Isus u Marijinom krilu. To jedinstveno listanje Biblije na otvorenom u Imotskom uz tisuće vjernika, taj muk, tišina, osjećaj tjeskobe, taj jedinstveni susret Boga s čovjekom, rekosmo učinile su Imotski jedinstvenim gradom na Cvjetnu nedjelju.
Mi vam, poštovani čitatelji donosimo u slici samo jedan mali dio te Imotske Cvitnice, a na Vama je da to doživite na licu mjesta. Jer tek nakon toga možete kazati da ste pripravni za Veliki tjedan koji slijedi i ono najblistavije, doček Uskrsnuća Gospodina Isusa Krista, za doček Uskrsa.
Tekst i snimci: Braco Ćosić