Kako bi se podigla svijest o ovom problemu, osmišljena je Nacionalna kampanja za mentalno zdravlje ČUJEM TE #ISPODPOVRŠINE Hrvatskog psihijatrijskog društva i Udruge za prevenciju depresije i suicida – Životna linija u sklopu koje je održan drugi panel na temu obiteljskog nasilja i ovisnosti. Pokrovitelj ove nacionalne kampanje je Ministarstvo zdravstva.
Podaci posljednjih istraživanja pokazali su golem porast simptoma anksioznosti, depresije i posttraumatski stresnih reakcija, kako kod odraslih, tako i kod djece. No jednako tako pokazali su vrlo zabrinjavajuć porast ovisnosti o alkoholu, ilegalnim supstancama, klađenju i kockanju, kao i da u društvu sve više imamo nasilja u obitelji i zlostavljanja djece svih oblika. Prof.dr. Buljan Flander istaknula je da je tijekom pandemije, s obzirom na to da su djeca stalno bila kod kuće s računalima i mobitelima, drastično poraslo i nasilje izvan obitelji, odnosno, online nasilje.
– Čak šest naših članova obrazovano je za grupne analitičare. Imamo i suradnju s najboljim hrvatskim psihijatrima i možemo uputiti svaku osobu koja nam se javi na oblik pomoći koji bi za nju bio optimalan. Često su ljudi zbunjeni, ne znaju treba li im psiholog, psihijatar ili psihoterapeut, no zato se mogu javiti nama, bez bojazni od bilo kakve stigmatizacije – rekao je Tin Pongrac, pozivajući sve koji imaju problem da se jave Udruzi Životna linija na mail pomoc@pomoc.hr
Cijeli članak možete pročitati na: tportal.hr
Foto: Pixabay