JAPANSKA kompanija Sanatech Seed lansirala je na tržište prve rajčice čiji je genom uređen tehnologijom koja je poznata kao CRISPR-Cas9.
Prema vodećim ljudima startupa, to bi trebala biti tek prva sorta s povećanim nutritivnim prednostima od nekoliko koje planiraju razviti.
Rajčica koja smiruje i spušta tlak
Rajčica Sicilian Rouge High GABA razvijena je tako da sadrži visoku razinu gama-aminomaslačne kiseline (GABA), neurotransmitera koji se uobičajeno sintetizira u mozgu gdje smanjuje podražljivost živčanog sustava. Drugim riječima, ova rajčica ima dodanu vrijednost jer konzumentima omogućuje da uživaju u neizmijenjenom okusu poznatog proizvoda i istovremeno imaju dobrobiti od njegovih ljekovitih svojstava: konzumentima će pomoći u relaksaciji te snižavanju krvnog tlaka.
Dr. sc. Nenad Malenica s Biološkog odsjeka PMF-a kaže da je to rajčica koja smiruje.
“Moglo bi se reći da je to svojevrsni biljni Normabel forte”, našalio se Malenica.
Prema riječima Takeshite, tvrtka je u prosincu prošle godine dobila dopuštenje za komercijalizaciju genetski izmijenjene sorte Sicilian Rouge GABA. Ugovorni poljoprivrednici od tada su ih uzgajali, a sada su rajčice konačno spremne za prodaju.
Koja je razlika između GMO-a i genski uređenih organizama?
Sustav CRISPR-Cas9 ima ogroman potencijal za poboljšavanje usjeva promjenom njihove genske informacije. Ta tehnika može se koristiti za izrezivanje, odnosno utišavanje određenih gena, a također se može koristiti za umetanje drugog željenog gena koji može dolaziti od istog (cis) ili pak od drugog (trans) organizma. Kada se u DNA umeće gen nekog drugog organizma, rezultat se uglavnom smatra GMO-om. No kada se gen samo izreže i inaktivira, govorimo o genski izmijenjenom, odnosno “uređenom” organizmu.
Europska unija zaostaje za svijetom
Većina zemalja svijeta u svojim zakonima razlikuje GMO-e od genski uređenih usjeva stvorenih tehnologijom CRISPR-Cas9. No to ne vrijedi za Europsku uniju koja se za sada odlučila za lakše populističko, neznanstveno rješenje dodvoravanja zelenim radikalima i javnosti koja ne razumije znanost.
New Scientist je u utorak objavio da će britanske vlasti novim zakonima, koji bi trebali biti doneseni prije kraja 2021., istraživačima u Engleskoj olakšati testiranje genski uređenih usjeva.
Cijeli članak možete pročitati na: index.hr
Foto: Pixabay