Opća pomama za digitalnim kolekcionarskim primjercima nezamjenjivih tokena na blockchainu poprimila je novu dimenziju. Jedan digitalni umjetnik prodao je umjetnine koje još nije ni izradio
Digitalni umjetnik Tyler Hobbs proslavio se svojim futurističkim digitalnim umjetničkim djelima koja stvara uz pomoć računala, programiranja i općenito modernih tehnologija. Njegova umjetnost opisuje se kao “generativna”, odnosno ona koju na temelju zadanih parametara stvaraju računalni algoritmi. Hobbs pritom stvara tek upute i programira algoritme, a nakon što umjetničko djelo nastane u njega više ne intervenira. Ovakav oblik digitalne umjetnosti idealan je za prodaju u obliku nezamjenjivih digitalnih tokena (NFT-a) te za kolekcionare koji cijene ovu vrstu umjetnosti i skupljanja digitalnih certifikata vlasništva.
Hobbs je svoju prvu kolekciju nazvao Fidenza. Sastojala se od 999 umjetničkih djela izdanih u obliku NFT-a, koja su sva rasprodana u kratkom roku. Jedna od tih umjetnina ovoga je ljeta na sekundarnom tržištu prodana za čak 3,3 milijuna dolara, ali to je sve ništa u usporedbi s onim što je ovaj umjetnik uspio prodati prošloga tjedna.
Kupili NFT na neviđeno
Svoju drugu digitalnu kolekciju generativne umjetnosti Hobbs je nazvao Incomplete Control i ponudio je na NFT tržnici – iako još uvijek nije stvorena. Kupci su imali prilike licitirati za “zlatne tokene” koji će im omogućiti posjedovanje jednog umjetničkog djela. Ta djela Hobbs će generirati na posebnom događaju u New Yorku od 9. do 12. prosinca, a vlasnici tokena tada će ih moći zamijeniti za prave NFT-e i prave umjetnine.
Na aukciji je prošloga tjedna prodano prvih 50 “zlatnih tokena”, za ukupno – 1.800 ethera, odnosno više od 7 milijuna američkih dolara.
Cijeli članak možete pročitati na: bug.hr
Foto: Fidenza #313 – prodana za 3,3 milijuna USD