Prvi faktor ove računice je broj maski koje pojedincu treba dnevno. Prema riječima ravnateljice Klinike za infektivne bolesti ‘Dr. Fran Mihaljević’ Alemke Markotić medicinske maske treba mijenjati svaka tri sata, dok se s pamučnim maskama možete provući s dvije do tri dnevno kroz cijeli dan. Nošenje jedne maske cijeli dan veliki je propust jer njeno neispravno i predugo nošenje također može uzrokovati infekciju.
Stoga osoba koja je na poslu osam sati te koja nakon i poslije posla rješava ostale obaveze poput odlaska po dijete u vrtić, brige za starije, plaćanja režija, odlaska na poštu ili banku u prosjeku u zatvorenim prostorima provodi devet sati, što će reći da joj samo za jedan radni dan treba tri zaštitne jednokratne medicinske maske ili dvije pamučne maske.
Isto to vrijedi i za drugu odraslu osobu iz obitelji, dok se na djeci može ponešto uštedjeti.
Dakle, za cijelu obitelj, dvoje odraslih i dvoje djece za jedan radni dan treba vam šest maski za dvoje odraslih i dvije maske za dvoje djece – osam jednokratnih maski sveukupno ili po šest platnenih maski – četiri za odrasle i po dvije za dvoje djece, barem dok traju školski praznici.
Koliko to sve košta? U prosjeku, pretpostavit ćemo da jedna zaštitna maska košta četiri kune, sredina je to raspona cijene između najjeftinijih maski u trgovačkim centrima i nešto skupljih iz ljekarni i web-shopova.
Summa summarum, prosječna četveročlana obitelj, ako će se pridržavati svih mjera koje propisuju nadležne službe mjesečno će potrošiti 212 maski što će je koštati golemih 848 kune.
Cijeli članak možete pročitati na: tportal.hr
Foto: Pixabay