Noć prije proslave ispaljene su rakete u oblačno nebo koje su uzrokovale padaline i smanjenje zagađenja zraka.
Čovjek oduvijek pokušava prilagoditi prirodni i životinjski svijet svojim potrebama, a s napretkom tehnologije povećale su se i mogućnosti manipulacije prirodnim pojavama pa je danas tako moguće izazvati umjetnu kišu. S jedne strane time se povećava količina oborina na mjestima gdje vlada suša, dok s druge strane kiša smanjuje zagađenje.
Tehnologija za izazivanje umjetne kiše koristi se već neko vrijeme, a dok su pozitivne posljedice svima jasne, pitanje je može li takvo petljanje po prirodnim pojavama imati i nekakve negativne posljedice.
Odgovor na to pitanje (još) nije poznat te će države poput Kine nastaviti s eksperimentima manipulacije vremenskim uvjetima, što pokazuje i primjer iz srpnja ove godine. Uoči proslave stogodišnjice Komunističke partije Kine zakazane na glavnom trgu Tiananmen, kineska vlada suočila se s izazovima koji su prijetili održavanju proslave – večer prije nebo se naoblačilo, a povećala se i zagađenost zraka.
Ti se problemi ipak nisu pokazali kao nepremostive prepreke za partiju koja se pobrinula da ih na taj dan zaista ništa ne može iznenaditi, niti pokvariti planirano veselje. Rezultati istraživanja koje su proveli znanstvenici sa Sveučilišta Tsinghua pokazali su kako su se Kinezi odlučili na korištenje tehnologije za manipulaciju vremenskim uvjetima te su se poigrali s padalinama kako bi imali čisto nebo sigurno od padalina i čist zrak.
Cijeli članak možete pročitati na: zimo.dnevnik.hr
Foto: Pixabay