U spomen na svoje pretke fra Pavla, Božu, Tadiju i Zeca, koji su se istaknuli junaštvom i odvažnošću u presudnoj bitci s Osmanlijama 1715., Vučkovići su, po uzoru na slavnu Sinjsku alku, 1955. godine osnovali svoju, dječju, govori Josip Bećo Vučković, te poziva na Vučkovića dječju alku.
Djeca trče na nogama i u prosjeku imaju do 10 godina, alkarski momci su im stariji mještani zaseoka Vučkovići, a alkarski sud i vojvoda su najstariji mještani. U alkarskoj povorci barjaktar jaše konja, magarac simbolizira edeka, a vojvodin ađutant nosi sablju junaka Bože Vučkovića. Tako kreće opisna priča o najpoznatijom dječjoj alki na svijetu koja se održava u malom, ali lijepom i privlačnom zaseoku Vučkovići nadomak Sinja.
Josip Bećo Vučković poziva na dječju alku
Udruga Vučkovića dječja alka ima svoja pravila, status. Dobro smo organizirani, što potvrđuje višegodišnju tradiciju održavanja dječjih svečanosti koje pri kraju kolovoza okupe više tisuća posjetitelja i ljubitelja ove viteške igre, potvrđuje nam u razgovoru prvi čovjek Udruge, Josip Bećo Vučković koji nam je dočarao priču održavanja ovih dječjih trka.
– Nije lako moliti sponzore i donatore za pomoć u organizaciji, tako je bilo prijašnjih godina – kaže Vučković- no kako smo posljednjih godina vrlo dobro pripremljeni za ove svečanosti stižu prijatelji alke koji pomažu svatko na svoj način. I Predsjednica republike nam je pokroviteljica kao i gradonačelnik grada Zagreba.
Prije nego pogledamo našeg gosta dodajmo kako pravo sudjelovanja u dječjoj alci imaju samo Vučkovići, svi se alkarići nazivaju živopisnim nadimcima: Vuk, Poskok, Ujedalo, Jedva, Dopunski Broj, Živac, Zvrk, Bumbar, Nakostrušena Obrva, Fratar, Didovo Oko…
Jedinstvena i zanimljiva, Vučkovića dječja alka prerasla je okvire lokalne fešte i danas je dragocjeno i neponovljivo iskustvo svakom posjetitelju, baš kao i prava Sinjska alka.