Usprkos velikom otporu od strane tradicionalista, tehnologija proizvodnje umjetnog mesa sve se više razvija i još nećemo morati dugo čekati kada ćemo kod svojeg mesara po normalnoj cijeni moći kupiti šnicle za koje nije zaklano nikakvo pile, prase ili tele.
Mada se dvije ponajveće tvrtke koje se bave razvojem “umjetnog” mesa, From Beyond Meat i Impossible Foods nalaze u SAD-u, prijestolnica ove tehnologije sve više postaje Izrael. Prema izvještaju koji donosi Nir Goldstein, direktor instituta Good Food Institute Israel, u toj zemlji je pokrenuto više od 50 startup tvrtki koje razvijaju tzv. “fake meso“, a izraelska vlada je osnovala dva tehnološka inkubatora – The Kitchen i Fresh Start, koji će tvrtkama koje se bave ovom tehnologijom pomoći u financiranju, mentoriranju i poslovanju.
Mada se u svijetu puno istraživanja vodi oko izrade pravog mesa od matičnih stanica, što je još uvijek dugotrajan i skup proces, većina izraelskih startupa svoje meso temelji na biljnim nadomjescima, a Goldstein ga naziva meso 2.0.
U pokušaju da stvore još realnije oblike lažnog mesa, neke se tvrtke okreću 3D ispisu – kao što je to učinio Redefine Meat sa svojim Alt-Steak proizvodom. Kako bi oponašala teksturu i strukturu pravih steakova, tvrtka je digitalno mapirala preko 70 parametara govedine, uključujući sočnost, raspodjelu masti i osjećaj u ustima. Zatim se od biljnih sastojaka sloj po sloj izrađuje lažno meso, korištenjem industrijskih 3D printera za hranu.
Cijeli članak možete pročitati na: vidi.hr