Ponovno se aktualiziralo pitanje oporezivanja paušalnih iznajmljivača, koji sada u Hrvatskoj djeluju u svojevrsnoj poreznoj oazi, nakon što je Grad Zagreb podigao paušalni porez na 200 eura godišnje po krevetu.
Iznajmljivanje apartmana turistima već je dugo prilično ozbiljan biznis, ali dobar dio ljudi koji se time bave, spada u tzv. paušalne iznajmljivače, koji ne plaćaju poreze i doprinose kao neke druge djelatnosti, već plaćaju određenu naknadu po broju kreveta. Da bi ušao u tu kategoriju, iznajmljivač smije imati najviše 20 kreveta i ne smije biti u sustavu PDV-a, što znači da može imati prihod do otprilike 40 tisuća eura.
Paušal se kreće od 20 do 200 eura godišnje po krevetu
Što se tiče paušalnog poreza, njih određuju lokalne jedinice – gradovi i općine – i kreće se od 20 do 200 eura godišnje po krevetu. To je zakonom propisani raspon. S obzirom da je turizam posljednjih godina doživio snažan uzlet i da se na apartmanima počeo okretati ozbiljan novac, mnogima je ovako blagi porezni tretman paušalnih iznajmljivača počeo ozbiljno ići na živce, pogotovo ako se njihovo porezno opterećenje usporedi s opterećenjem rada.
Usprkos tome što dobar dio javnosti smatra da je porezno opterećenje u Hrvatskoj, općenito gledano, previsoko, pogotovo ako se uzme u obzir kvaliteta usluga koje država pruža građanima, očekuje se da porezni sustav bude pravedan i da teret financiranja države bude ravnomjerno raspoređen, a ne da jedni plaćaju “švedske poreze”, dok drugi žive u poreznoj oazi.
Cijeli članak možete pročitati na: n1info.hr
Foto: Pixabay