Eksperiment EMIT je u prvih nekoliko mjeseci rada otkrio više od 50 super emitera metana na našem planetu.
Moćni instrument EMIT (Earth Surface Mineral Dust Source Investigation instrument) koji se nalazi na Međunarodnoj svemirskoj postaji od srpnja ove godine, pomaže znanstvenicima da otkrivaju “super-emitere” metana, stakleničkog plina koji je oko 80 puta opasniji za našu atmosferu od ugljičnog dioksida.
Članovi EMIT tima dali su neke primjere osjetljivosti instrumenta tijekom razgovora s medijima. Na primjer, instrument je otkrio pramen metana dug najmanje 4,8 kilometara na nebu iznad iranskog odlagališta otpada. Ovaj novootkriveni super-emiter ispušta oko 8.500 kilograma metana u zrak svakog sata, rekli su istraživači.
To je puno, ali blijedo u usporedbi s klasterom od 12 super-emitera uočenih u Turkmenistanu, a svi su povezani s infrastrukturom nafte i plina. Neki od tih oblaka dugi su do 32 km i zajedno dodaju oko 50.400 kg metana u Zemljinu atmosferu svaki sat.
“Zapravo samo grebemo po površini potencijala EMIT-a za mapiranje stakleničkih plinova”, rekao je Andrew Thorpe, istraživački tehnolog pri JPL-u. “Stvarno smo uzbuđeni zbog potencijala EMIT-a za smanjenje emisija uzrokovanih ljudskim aktivnostima određivanjem tih izvora.”
Cijeli članak možete pročitati na: vidi.hr