Svega desetak metara od znamenite Gradske kavane u Imotskom, zapravo u samom srcu toga gradića bio je jedan betonski plac. Otvoren prostor, najobičniji komad cementirane površine dvadesetak metara dug i osam metara širok. S istoka i juga ograđen betonskim zidićima visine metar i pol, možda koji centimetar više. Sa zapadne strane zid privatne kuća. Sa sjevera ulica, Pjaca, šetalište. Ispod njega gradsko kino. I taj su prostor Imoćani zvali jednostavno – BETUN. I to je to.
No, kako svako naše mjesto ima svoju špicu, svoje srce, tako su i Imoćani imali svoj BETUN. Oprostite što mu pišem ime velikim slovima, ali samo tako mogu i ja i oni Imoćani koji čitaju ovi tekst, razumjeti što to znači,samo mu tako mogu iskazati poštovanje, jednostavno ljubav. I Splićani tako pišu o svojoj Pjaci o šinjora ili svojoj Rivi, a Zagrepčani o svom Placu, Trgu bana Jelačića, Dubrovčani o svom Stradunu. I da sve ne nabrajam. I tako vam je taj betonski prostor živio s Imoćanima. Uvijek, svaki minut, sat, dan, tjedan, mjesec, godinu, desetljeće.
Nije bitno kada je izgrađen. Bitne su ovdje dvije stvari. Prva, što se na njemu događalo i druga, kako je nestao. Koristili su ga svi, ama baš sve generacije u Imotskom. Onaj tko nije mogao zbog manjka godina u kavanu, bio je na BETUNU. Onaj tko je želio čuti domaću ćakulu, lijepu dalmatinsku klapsku pjesmu, bio je na BETUNU. Onaj tko je želio igrati mali balun, onaj koji je želio uputiti prvi poljubac curi ili momku, bio je na BETUNU. Da ne govorimo o plesovima, raznim zabavama, ali i svađama, mirenjima, zarukama. Od njega sve je nekako započinjalo u Imotskom.
Na njemu su se potajno jele prve jabuke ubrane u nekom zabranjenom voćnjaku, na njemu se dijelila prijateljski kriška kruha s marmeladom, na njemu su tekle suze za onima čiji je sprovod prolazio pored njega, pjevalo se za vjenčanja njegovih sumještana. Na litre znoja svih generacija poškropile su njegovo betonsko lice. Koliko li samo nogometnih turnira?! Mirisao je bezbrojnim mirisima. Cijeli meni imotske kuhinje bio je u mirisima, po BETUNU.
Tik uz njega bila je jedina gradska slastičarnica, u njoj su se radili rafioli, kreme svih vrsta, mandulati, krokanti, sladoledi. Miris do mirisa. Ako bi se nešto degustiralo u kavani, mirisi bi prekrili BETUN. Da ne govorimo o mirisima kuhinja u njegovom susjedstvu. Do njega su dopirali predivni taktovi klavirskih arija iz tinela starih imotskih kuća. Na njemu se molila Zdravo Marija u večernjim satima. Zvonik crkve svetoga Franje bio mu je na dohvat ruke. Na njemu se učilo, pisalo, prepisivalo, slavile se mature, rođendani, oplakivale jedinice. A koliko se u večernjim satima na njemu ljubilo, koliko je ljubavi proliveno po njemu od onih koji se vole. O njemu su pisane pjesme. Bio je tik do radnja imotskih stolarskih majstora. Mirisao je svježim drvom, jelom, smrekom, hrastom, ali i kolonjskim vodama iz obližnjih brijačnica. A što ću vam još pričat o tom prostoru? Ma, bio je život, punih pluća, bio je to duša u duši Imotskog.
Jednostavno, kada bi na trenutak ostao sam u studenim zimskim noćima i tada je bio žedan ljubavi. Onda sredinom sedamdesetih godina prošlog stoljeća u njegovo srce udariše mašklini i lopate. Počela se na njemu graditi zgrada. A mogla je biti bilo gdje, mogla je biti bilo gdje u Imotskom. No, netko je htio graditi upravo tu, netko tko je htio zatomiti dušu Imotskog. I niknu zgrada, nazvali je Imoćani „Bila kuća“. U njoj ondašnji Komitet, sindikat, uredi za omladinu…Smišljeno, planski, da se takne u dušu pravih Imoćana. Nestade tako BETUNA, ali ostadoše lijepe i nezaboravne uspomene. Evo za kraj i jedne predivne pjesme o Betunu.
Braco Ćosić
BETUN
U srcu grada ljubljeni plac betuna,
oko njega ko kolajna mirisi
portuna.
Teta Ankina lipa glava u vonju pašticade, njoka,
u
vrbovoj korpi kroštule, fjok do fjoka.
Teta Lelina vitrina,
krempite, škartoceti, mandulat,
i svakom ditetu na štapić
krema za oblizat,
i niko brzdav nije bio, jezikom se umio.
U
kavani priko, barba Boško, zvone prazne žicane gajbe,
iz
Delića podruma cvili drebank, stare mu šajbe.
Demiri drvenom
kašikom đelat vadi,
a svaki ćaća portafoj, na, pa s društvon
osladi.
Barba Nino moj, Toni, Tonko,none i teta Alba,
teta
Bosa, barba Mile i puno dragi lica,
tisna kamena klupa i barba
Vukina mesnica.
A Betun srićom prikrcan.
Svak svakom u
dušu znan.
Dreka, cika, barekinade, vonj masti, kruha, cukra i
domaće marmalade.
Na kantunu oni što faćkaju, a cure onako ko
neću,
mada svakoj na licu crvenilo izmamilo u oku sreću.
Prid
kavanom VUS se lista kava vonja, toči se pelinkovac,
niz ulicu
balinjere, malešan svaki za njima klapetalo naganja,
obruč od
bačve, kormilo mu u spretnoj ruci žica,
hula hop vrti svaka
ulična plačljivica,
A oni svi isti, grupno prvi, njima su od
betuna kolina u boji krvi,
i samo će onaj do suza ranjen upomoć
zvati
Ciciljanovi će mu ranu melemom pomazati,
a onda će
mu barba Nino B vitamina dati.
Ta slatka zrnca svaki od nas
znade,
slađa od najukusnije čokolade.
I ko li će ga
znat
zašto smo ih mišja… naučili zvat.
Pod betunom
projektor snop svitla iskašljava,
balkon, parter, puni, kino
Sloboda,
mi po zidu oslušnuti malo,
ić u kino bilo je
normalno,
pa nam se nije dalo.
Lipše je bilo do Mazzove
kuće svratit,
a onda nizbrdo na rošule, balinjere, Betunu se
vratit.
Naš Betun bio je kos, od ulice ima je strminu
po
njoj su sva dica mirila visinu,
a kad si prirasta ogradni
zid,
tek si po noći moga na Betun,
inače teta Milica
ukor, posrami te, učas si blid:
– Marš s njiova, pusti mi
dicu, al te nije stid.
I neko vrime nisi u stvari zna, di ti je
na i oko Betuna misto.
A onda jedan dan, pao je svima tlak,
zavladao mrak,
izbilo Betunu iz pluća zrak,
Pa sad Betun
pod kamenom stenje.
Ječi, jer dalo mu nov epitet,
nema
više Betuna
sad je Komitet.
Pjesma Mercedes Brekalo Marinković o imotskom Betunu, iz zbirke „Nostalgija – čuvar baštinjenog mi“