Kupnja kalijevog jodida tek je početak onoga što se počelo događati u našem neposrednom okruženju. Na društvenim mrežama, u kafićima, na cesti, u ljekarnama, razgovara se o potencijalnoj nuklearnoj opasnosti, a shodno s time razgovara se i o mogućim načinima za ‘preživjeti’.
Kako nam je ispričao Tonči Tadić najveći stručnjak za nuklearnu energiju iz Laboratorija za nuklearnu fiziku pri Institutu Ruđer Bošković, “preživjeti nuklearnu eksploziju ovisi o sudbini, odnosno o tome gdje je bomba pala”, piše Zagrebinfo.
“Ako nuklearni rat bude obavljen onako kako Bog zapovijeda nikakav jod neće pomoći“, kaže nuklearni fizičar Tonči Tadić.
“Dva kilometra od mjesta pada bombe imate spaljenu zemlju i ljude, na četiri kilometra ljudi više ne postoje – isparili su, zgrade su spaljene, na 20 do 200 kilometara, ovisno o visini eksplozije ne rade auti, inkubatori, pacemakeri, dakle nitko vam ne može pomoći jer ne mogu nikako doći do vas, a niti im vi možete ikako javiti jer mobiteli ne rade”, upozorava Tadić.
U razgovoru s ljudima i čitajući komentare na društvenim mrežama može se prepoznati još jedan fenomen, a taj je aluminijska folija. Također, treba upozoriti i na to da kape od aluminijske folije štite glavu jedino od – hladnoće.
“Primjerice ako nuklearna bomba padne u Budimpešti, neće biti nikome ništa niti u Nagykanizsi i u Debrecenu”, zaključio je Tadić.
“Jedino što vas može zaštiti od radijacije prilikom nuklearne eksplozije je betonski zid debeo četiri metra.”
Cijeli članak možete pročitati na: slobodnadalmacija.hr
Foto: Pixabay