Hrvatski inženjer Dario Almesberger (78), Riječanin koji živi u Trstu i bavi se obnovama nakon potresa, a u posljednjih 20 godina u Italiji je radio na čak njih pet, nije oprimističan kad je riječ o obnovi Banije nakon potresa. ‘Potres u L’Aquili ipak je bio u nekom po svemu normalnijem vremenu. Njima je cijeli svijet slao pomoć. A unatoč tome, grad ni danas nije obnovljen.
Otkrio je revolucionaran način kojim se obnavljala L’Aquila: ‘Nakon potresa zgrade su izgradili na seizmičkim amortizerima. Da pojednostavim, zgrade leže na gumenim elementima, tako da, ako udari potres, zgrada je odvojena od temelja i vibracije se ne prenose na nju, pogotovo ne u onolikoj količini kao u vrijeme starog načina gradnje’ .
Dodao je da je takav način gradnje dugo bio na razini pokusa u laboratoriju, a da je prvi put u praksi izveden upravo kod obnove L’Aquile te se pokazao vrlo funkcionalnim. Nažalost, u Hrvatskoj, smatra, takvo nešto nije moguće.
‘Preveliki su to troškovi. Zgradu treba potpuno srušiti i graditi je ispočetka ako se žele postaviti amortizeri’, istaknuo je Almesberger, koji je za obnovu preporučio nove materijale kao što su specijalni malteri, mreže od ugljičnih niti i trake od titana koje mogu znatno ojačati zidane konstrukcije.
Cijeli članak možete pročitati na: tportal.hr
Foto: Pixabay