“Nakon što sam dobio odgovor od Europske komisije, kontaktirao sam i premijera Plenkovića, i ministra pravosuđa, i ministra gospodarstva, no bez ikakvog učinka, iako mi je Plenković najprije obećao da ćemo se sastati. Međutim, do tog sastanka nikad nije došlo. Predlagao sam im zakon za vraćanje novca dužnicima zbog nepoštene bankarske prakse, no Vlada za to jednostavno nije zainteresirana. To je vruć krumpir koji Vlada ne želi uzeti u ruke i pilatovski pere ruke od toga”, rekao je u izjavi za Dnevno.hr saborski zastupnik Snage, Goran Aleksić, procjenjujući da bi banke dužnicima trebale vratiti čak 20 milijardi kuna!
Naime, tek nakon što VSRH utvrdi ništetnost temeljnih CHF ugovora, Vlada RH neće više imati nikakvih zapreka da predloži zakonsko rješenje na temelju takve odluke. Ujedno je najavio da će upravo na ovu temu održati konferenciju za novinare u srijedu u Saboru s početkom u 10.30 sati.
Aleksić još jednom skreće pozornost javnosti da je i Sud EU-a presudio da je valutna klauzula u “švicarcima” nepoštena i ništetna te da se ugovor s bankom mora vratiti na početne osnove, odnosno na početni kunski iznos kredita i početnu kamatu. Navodi da su u članicama EU-a takve presude donesene u korist dužnika, i to u Francuskoj, Španjolskoj, Poljskoj, Italiji, Austriji, Mađarskoj, Rumunjskoj, Grčkoj i Njemačkoj, gdje sudovi presuđuju čak i u korist poduzeća, a ne samo građana.
“Dakle, i Sud Europske unije, i Europska komisija, i mi u stranci Snaga, kao i Udruga Franak, smatramo da su temeljni CHF ugovori ništetni u cijelosti, samo se još nije oglasio Vrhovni sud Republike Hrvatske po tome pitanju, pa stoga očekujemo njegovu odluku”, navodi Aleksić, podsjetivši da u Hrvatskoj imamo kolektivnu presudu prema kojoj svaki dužnik ima pravo tužiti banku i tražiti povrat novca zbog ništetne valutne klauzule CHF i ništetne promjenjive kamate.
Cijeli članak možete pročitati na: dnevno.hr
Foto: Pixabay