Apolitični

Europski parlament dao zeleno svjetlo za korištenje fosfata u kebabima

Europski parlament odobrio je u srijedu prijedlog Europske komisije kojime se dopušta korištenje fosfata u kebabima, odbacivši prijedlog vlastitog odbora za zdravstvo da to se zabrani dok Europska agencija za sigurnost hrane ne objavi studiju o zdravstvenim rizicima uporabe fosfata.

Odbor Europskog parlamenta za okoliš, javno zdravstvo i sigurnost hrane preporučio je da Parlamentu blokira dopuštenje za uporabu fosforne kiseline, difosfata, trifosfata i polifosfata u mesu za kebab i giros, bilo da se radi o ovčetini, janjetini, teletini, govedini ili peradi, dok se ne objave rezultati znanstvene studije koju provodi Europska agencija za sigurnost hrane.

Europarlamentarci u srijedu na plenarnoj sjednici u Strasbourgu ipak nisu podržali primjedbu odbora apsolutnom većinom, te je prijedlog Europske komisije za dozvolu uporabe prihvaćen. Za inicijativu su glasovala 373 zastupnika, protiv ih je bilo 272, a suzdržanih 30. Za apsolutnu većinu nedostajala su samo tri glasa.

Fosfatni aditivi se koriste u mesnim pripravcima jer čuvaju okus i sočnost i sprječavaju sušenje.

Pravila Europske unije općenito ne dopuštaju korištenje fosfatnih aditiva u pripravcima od mesa, osim ako nije izričito navedeno u zakonodavstvu. Zahvaljujući takvim izuzećima u zakonu oni su odobreni za više mesnih pripravaka i uoptrebljavaju se u više država članica.

Kako bi proizvod bio na listi proizvoda koji mogu sadržavati fosfate postoje tri uvjeta: tehnološka potreba, nepostojanje zdravstvenog rizika te da upotreba fosfata ne dovodi potrošača u zabludu. Komisija u svom prijedlogu ocjenjuje kako “zamrznuti mesni ražnjići za okomito pečenje”, što je birokratska definicija kebaba, zadovoljavaju ove uvjete.

Odbor Europskog parlamenta je, međutim, upozorio kako znanstvena istraživanja ukazuju na moguću vezu između fosfata u hrani s povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti.

Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) je 2013. procijenila da navedene zdravstvene rizike nije moguće pripisati unosu fosfata, no najavila je da će preispitati sigurnost tih aditiva do 31. prosinca 2018.

U prijedlogu rezolucije Europskog parlamenta ukazivalo se i na zaključke znanstvene studije objavljene 2014. koja sugerira da dugoročna prehrana bogata fosforom može narušiti zdravlje kostiju u pacijenata koji boluju od kronične bolesti bubrega kao i u zdravog stanovništva.

Cijeli članak možete pročitati na: dnevnik.hr

Foto: Shutterstock