Znanstvenici već dugo znaju za potencijal brzih reaktora koji nuklearni otpad pretvaraju u energiju. Međutim, iako je tehnologija dokazana u pilotu američke vlade koji je trajao od šezdesetih do devedesetih godina prošlog stoljeća, dosad se ta mogućnost nije smatrala dovoljno profitabilnom da bi se i koristila.
Win-win situacija
Trenutne razine nuklearnog otpada u SAD-u mogle bi proizvesti dovoljno energije za napajanje cijele zemlje tijekom 100 godina, izračunali su istraživači Nacionalnog laboratorija Idaho (INL), jednog od vodećih energetskih istraživačkih laboratorija pod okriljem američke vlade. Ova tehnologija pomogla bi u ublažavanju trenutne energetske krize i riješila težak izazov upravljanja nuklearnim otpadom, kažu oni.
Pariški sporazum iz 2015. i nagli porast troškova energije potaknuli su razvoj novih i ugljično neutralnih izvora energije i usmjerili pozornost energetskih stručnjaka na zanemarene brze reaktore.
Neiskorišteni resursi
U SAD-u trenutno postoje 93 komercijalna nuklearna reaktora na 55 lokacija, navodi tamošnja Nuklearna regulatorna komisija (NRC). Dvadeset šest ih je u nekoj fazi procesa razgradnje, a svi proizvode radioaktivni otpad.
Isti izvori navode kako u SAD-u postoji oko 80.000 metričkih tona iskorištenog goriva iz lakovodnih reaktora, a postojeća nuklearna flota svake godine proizvodi otprilike 2000 dodatnih tona iskorištenog goriva.
Zapravo, ispada da koristimo tek pola posto energije koja se nalazi u uranu iskopanom iz zemlje. Veliki dio te energije mogao bi se iskoristiti kad bi se gorivo recikliralo kroz brze reaktore, kažu američki istraživači.
Cijeli članak možete pročitati na: bug.hr
Foto: Pixabay