Bečki muzej Leopold najavio je ulazak u svijet NFT-a, odnosno digitalnog nezamjenjivog tokena. Riječ je o imovini u digitalnom obliku koja je kriptografski zaštićena i predstavlja nešto jedinstveno te se ne može zamijeniti drugim tokenom. Prva kolekcija NFT-a ovog bečkog muzeja obuhvaća 24 ekskluzivna djela jednog od glavnih predstavnika austrijskog ekspresionizma, Egona Schielea (1890. – 1918.).
U kolekciju će biti uključeno i spektakularno otkriće jednog rada iz perioda njegovog ranog stvaralaštva. Impresionističko djelo „Leopold Czihaczek za klavirom” (1907.), koje prikazuje Schieleova ujaka, smatralo se nestalim više od 100 godina, a pronađeno je u privatnoj bečkoj zbirci kada je njezin vlasnik zatražio savjet o restauraciji.
A cijena je…
Digitalni tokeni bit će podijeljeni u tri kategorije. Tri djela iz kategorije iznimno rijetkih primjeraka s po samo dva izdanja nudit će se po početnoj cijeni od 100.000 eura, dok će deset slika iz kategorije vrlo rijetkih primjeraka po deset izdanja biti dostupne po početnoj cijeni od 15.000 eura.
Jedanaest rijetkih primjeraka (100 izdanja) prodavat će se na dražbi po cijeni od 499 eura. Po jedan primjerak svakog djela ostat će u vlasništvu muzeja u obliku NFT-a.
Cijeli članak možete pročitati na: bug.hr
Foto: privatna zbirka © Leopold Museum, Wien