Naše elektroničke naprave uskoro bi mogle napajati ultrajeftine baterije s morskom soli. Znanstvenici su napravili novu jeftinu bateriju s četiri puta većim kapacitetom skladištenja energije od litija. Izrađena od natrijevog sumpora – vrste rastaljene soli koja se može preraditi iz morske vode – takva baterija je jeftina i ekološki prihvatljivija od postojećih opcija
‘Ovo bi mogla biti strašno velika stvar za obnovljivu energiju. Natrijeva baterija ima potencijal drastično smanjiti troškove pružajući četiri puta veći kapacitet pohrane od one litijske’, izjavio je voditelj istraživanja, dr. Shenlong Zhao sa Sveučilišta u Sydneyju.
Najveći izazov za obnovljive izvore energije – solarne panele ili vjetroelektrane – osiguranje je stalne opskrbe kućanstava i tvorničkih pogona električnom energijom tijekom različitih godišnjih doba i promjenjivog vremena. Zbog toga su potrebne baterije za pohranjivanje električne energije za kasniju upotrebu.
Budući da je morska sol posvuda, mogla bi pružiti skalabilnu alternativu litij-ionskim baterijama.
Podsjetimo, nedavno je u Finskoj, prvi put u svijetu, u pogon pušteno komercijalno postrojenje za skladištenje toplinske energije u pijesak. Tako da smo sve bliže održivom rješenju skladištenja energije iz obnovljivih izvora.
Cijeli članak možete pročitati na: tportal.hr
Foto: Pixabay