Apolitični

ARTIČOKE PO IMOTSKI

Donosimo Vam i tri recepta pripreme artičoka, kako su ih spravljale stare imotske kuharice.

ARTIČOKE S BIŽIMA ILI BOBOM

7-8 artičoka

500 grama mladih biži,ili mladog boba

4-5 žlica mrvica kruha

5-6 česana luka

petrusimul

1 žlica vegete

papar

sol

ulje

Artičoke se kratko vrijeme drže u vodi, zatim se otresu i ocijede od vode, pa im rastvorimo listiće i punimo nadjevom. Starijim artičokama mora se odrezati odvrnute vrhove listića. Nadjev pravimo od izmiješanih mrvica kruha, isjeckanog luka i petrusimula, papra i vegete . U teću u kojoj neće zagorjeti ulijemo ulja, stavimo biže ili bob, malo vegete, položimo punjene artičoke s nadjevom prema gore, potom prelijemo svaku s uljem i između njih dolijemo dva prsta vode. Kuha se na laganoj vatri 1 i pol sat vremena. Ne miješa se, nego se teća povremeno protrese.

JUHA OD ARTIČOKA

2 artičoke

maslinovo ulje

2 žlice griza

parmezan

papar

vegeta

Artičoke se operu, izlistaju, stave u teću, poulje i kratko šufigaju na laganoj vatri. Dolije se litra, a može i malo više vode, doda vegeta i papar, te se kuha tridesetak minuta na laganoj vatri. Pred kraj kuhanja u juhu se polako sipa griz i zajedno prokuha nekoliko minuta na laganoj vatri. Serviranu juhu na pjatu pospe se parmezanom, a u nju se po želji može umutiti žumanjak ako nije prevruća. Ova juha je posebna zbog listića u njoj koji se na kraju pocucaju.

ARTIČOKE S NJOKICAMA I PRŠUTOM

5-6 artičoka

1/2 kg biži

maslinovo ulje

pršut,ili povisme

3-4 česna luka

petrusimul

papar

vegeta

1/3 žličice crvene paprike

Artičoke se potope u vodu sat vremena da se odgorčaju i očiste. Potom se protresu i ostave stajati. U plitku teću stave se biži, fetice pršuta ili povismena, nasjeckani luk i petrusimul, papar, vegeta i crvena paprika. A to se poslože artičoke, sve dobro poulji i doda voda da sve obilato popliva. Kuha se na laganoj vatri najmanje sat vremena u na pola pokrivenoj teći. Posebno se miješanjem učine njokice od jednog jaja, 3/4 žlice brašna i malo soli, pa se žlicom umiješaju između artičoka. Sve se zajedno kuha, dok jelo ne bude srednje gusto. Toplo se jede žlicom, a listovi artičoka se pocucaju.