Apolitični

Znanstvenici pomoću jeftinog materijala povećali učinkovitost solarnih panela za čak 250 posto

Perovskitni materijali imaju potencijal zamijeniti silicij u tehnologiji solarnih panela jer su jeftiniji za proizvodnju i bolji u apsorpciji oblika svjetla veće energije. S druge strane imaju i nedostatak, jer znanstvenici još uvijek smišljaju kako te materijale učiniti stabilnijima i dugotrajnijima.

Znanstvenici su u novoj studiji ipak uspjeli znatno poboljšati učinkovitost određene vrste perovskita, poznatog kao perovskit olovo-halid. Kombiniranjem perovskita sa supstratom od metala umjesto stakla učinkovitost pretvorbe svjetla povećana je za čak 250 posto.

Perovskiti bi mogli postati primarni materijali u solarnim panelima

Iako ima još dosta posla da se navedena tehnologija prenese iz laboratorija u stvarnu solarnu ploču, to je još jedan pokazatelj da bi perovskitne kristalne strukture uskoro mogle biti primarni materijali koji se koriste kada je riječ o povećanju proizvodnje solarne energije.

Dio privlačnosti perovskita je to što postoji više izbora metala i halogenida koji bi mogli pridonijeti njihovoj proizvodnji, a tehnika povećanja učinkovitosti koja je opisana u novoj studiji, trebala bi se primijeniti na sve strane. To bi moglo biti osobito važno jer znanstvenici pokušavaju pronaći alternative koje eliminiraju upotrebu olovnih halogenida, koji su za sada korak ispred drugih kompozitnih materijala, ali imaju zloglasno poznati utjecaj na okoliš.

Izvor: Science Alert

Cijeli članak možete pročitati na: zimo.dnevnik.hr

Foto: Pixabay