Velika Gospa posebno se štuje u središtu cetinskog kraja. Tako ovih dana Sinj pohode tisuće hodočasnika koji dolaze u središte Cetinske krajine kako bi se molili i slavili Čudotvornu Gospu Sinjsku. Tako je bilo i dan uoči blagdana Velike Gospe.
Velika Gospa
Tijekom cijelog dana u Sinj su se slijevale rijeke ljudi. Nakon hodočašća mladih koji su došli tijekom noći iz Solina, većina njih nakon sati hoda i molitve pred Gospinim oltarom svoje odmorište pronalaze u gradskom parku, u Đardinu, svojevrsnoj postelji na otvorenom.
Najviše njih po tradiciji na Gospin žežen pristiže Gospinom stazom, od Rame preko Livna, Tomislavgrada, Vagnja, Kamenskog, kako bi molitvom odali počast svojoj nebeskoj zaštitnici. Uz one koji Sinj pohode pješke, iz Livna su pristigli članovi BK Livno kako bi, kažu, nakon godina hodnje do Gospina Svetišta ove godine pristigli na biciklima.
Uz Hrvate iz duvanjskog, livanjskog i ramskog kraja, brojni hodočasnici pristigli su iz mnogih mjesta Hrvatske i drugih zemalja. I dok se smjenjuju u molitvama i odmoru, mnogi hodočasnici svraćaju u trenutno najveću kuhinju na otvorenom u Hrvatskoj, u gradski park preko puta Đardina. Nema čega nema, nude se janjci, odojci i drugi gastronomski sadržaji.
Blagdan Velike Gospe uz vjerski dio uvijek je bio pazarni, pa se može pronaći svega i svačega, od odjeće, igračaka, suvenira s pretežno vjerskim obilježjima do onih drvenih predmeta i ratila, pletenih krtola i košara, što ih tradicionalno donose Međimurci.
Ova slika iz Gospina grada, u osvit samog blagdana se stalno mijenja, gledamo kako hodočasnici izmjenjuju mjesta na otvorenoj postelji sinjskog parka. Oni koji su ranije došli u Sinj i pomolili se, nakon odmora se vraćaju u svoje župe i domove, dok drugi okrijepljeni blagoslovom i molitvom, zauzimaju njihova mjesta na jedinstvenom otvorenom mjestu spavanja i odmora.