U veljači 2016. godine završava projekt „Zajedno za prirodu i okoliš”, a koji je započeo u prosincu 2013. godine. Projekt je financira IPA – Instrumenti for Pre-Accession Assistance – Find za pomoć zemljama pristupnicama, a provodi se u okviru Operativnog programa Razvoj ljudskih potencijala. Projekt su također sufinancirali Europski socijalni fond i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Temeljeni ciljevi Projekta jesu da se kroz jačanje suradnje i sudjelovanja javnosti u zaštiti prirode i okoliša doprinese povećanju kvalitete života u Dalmaciji te da se ojača međusobno povjerenje između organizacija civilnog društva odnosno građana i tijela lokalne samouprave u donošenju odluka vezanih uz održivi razvoj.
U projektu surađuju udruge civilnog društva te jedinice lokalne samouprave odnosno javne ustanove. Udruga za prirodu okoliš i održivi razvoj Sunce je koordinator projekta, a kao partneri su uključeni Ekološka udruga „Krka” Knin, Grad Knin, Općina Kistanje, Javna ustanova Park prirode Telašćica, Općina Sali, Javna ustanova Park prirode Lastovsko otočje, Općina Lastovo. Kao suradnik na projektu uključen je Grad Split.
Sudjelovanje javnosti u procesima na lokalnim razinama, a koji se odnose na očuvanje okoliša i održiv razvoj predstavlja temeljni preduvjet provedivosti i učinkovitosti odluka lokalne vlasti. Da bi javnosti pravodobno sudjelovala mora biti točno i na vrijeme informirana.
U Hrvatskoj već postoji zakonski okvir za informiranje i sudjelovanje javnosti u pitanjima zaštite okoliša kao i pristup pravosuđu, a koji implementira europsko zakonodavstvo. Ovim projektom želi se ukazati na korisnost i važnost suradnje javnosti i lokalne vlasti u raznim procesima koji se odnose na okoliš kao i predstaviti moguće modele suradnje i to kroz sljedeće aktivnosti:
– seminar o pristupu informacijama, sudjelovanju javnosti i pristupu pravosuđu u pitanjima zaštite okoliša za predstavnike udruga i gradova i općina u Dalmaciji
– trening za udruge
– izrada edukativnih materijala, priručnik Aktivno građanstvo i suradnja između građana i lokalnih tijela vlasti u praksi kao i plakat kojim će se promovirati sudjelovanje javnosti,
– redovni rad Zelenog telefona putem kojeg će građani moći dobiti informacije i pomoć glede okolišnih problema te informacije na koji se način mogu aktivno uključiti u procese na lokalnim razinama.
U okviru projekta razvit će se inovativni modeli i alati sudjelovanja javnosti:
– interaktivna web mapa Splita putem koje će građani direktno moći uputiti lokalnu vlast na okolišne probleme u gradu.
– savjetodavna vijeća za okoliš u gradu Splitu i Šibensko-kninskoj županiji
– te Savjetodavna vijeća za Park prirode Lastovo i Park prirode Telašćica koja će se uspostaviti tijekom izrade Strategija održivog turizma za ova područja.
Kroz predviđene aktivnosti te uvođenjem novih modela suradnje očekujemo da će se unaprijediti sudjelovanje organizacija civilnoga društva i građana u lokalnim zajednicama četiri dalmatinske županije s ciljem poboljšanja lokalnih politika očuvanja okoliša i održivog razvoja.
Više u kategoriji: Obrazovanje; Život
Izvor i foto: stari-grad.hr
D. Šabić, mag. nov.