Apolitični

TRILJ – gdje Cetina ljubi nebo (1. dio)

GRAD TRILJ
U zelenoj oazi Dalmatinske zagore i okrilju blage klime, svega 30 km od Splita te 45 km od Makarske rivijere, leži maleni, slikoviti gradić na rijeci Cetini. Nekoć najvažniji mostovni prijelaz u Dalmaciji, a danas važno sjecište prometnica koje povezuju sjever i jug zemlje, pravi je raj za ljubitelje prirode, izletnike i pustolove. Ovdje su stoljećima prirodne ljepote ostale gotovo nedirnute, povijesno nasljeđe tajanstveno i neistraženo, a na ponekim seoskim gospodarstvima vrijeme kao da je stalo.
Triljski je prostor blag, smješten s obje strana rijeke na jugoistoku Sinjskog polja, podalje od planinskih masiva koji ga zatvaraju – Kamešnice na sjeveroistoku i Mosora na jugu. I tijek Cetine miran je sve do Trilja, a onda, vode rijeke ulaze u tijesan kanjon strmih stjenovitih strana kojim hitro teku do praga svog ušća.
Dok znatiželjno istražujete sve njegove blagodati nećete ni primijetiti da vas je začarao. Šum rijeke zauvijek će vam ostati u ušima, prirodne ljepote i etnološko blago u mislima, a okusi i mirisi tradicionalne kuhinje na nepcima. I kada u sjeni nekog triljskog kafića potražite osvježenje i prelistate uspomene, znat ćete da ste doživjeli nezaboravnu pustolovinu.
ARHEOLOŠKO NALAZIŠTE TILURIUM – GARDUN


Zaštićeno nepokretno kulturno dobro
Smješten je na području sela Gardun, na visokoj zaravni iznad Trilja. Izvanredan strateški položaj (kontrola prijelaza preko rijeke Cetine-Pons Tiluri) uvjetovao je kontinuitet života od ilirske gradine, rimskog logora do kasnoantičkog kaštela. Od 1997. g. provode se sustavna arheološka istraživanja. Otkriveni su ostatci bedema logora, monumentalne antičke građevine s kontraforima, vodosprema te objekt s mozaikom i dr.

Piše i foto dir.TZ Trilj Andrijana Ivković