Stotinama milijuna ljudi i gradovima u kojima sada žive prijeti potonuće biblijskih razmjera. Da je riječ o stvarnoj opasnosti ukazuju i članci koji su se posljednjih dana pojavila u dva ugledna znanstvena časopisa Nature i Science.
Na silaznoj putanji
Zbog slijeganja tla i klimatskih promjena svaki deseti stanovnik kineskih obalnih gradova mogao bi u sljedećih stotinjak godina završiti ispod razine mora, upozoravaju znanstvenici. Oko 16% mapiranog područja velikih kineskih gradova tone “brzo”, brže od 10 milimetara svake godine. Još veće područje, otprilike 45%, tone “umjerenom” brzinom, što znači silaznu putanju veću od 3 mm godišnje. Pogođeni gradovi uključuju Peking, ali i regionalna središta kao što su Fuzhou, Hefei i Xi’an.
Tone i Amerika
Slijeganje je kada kopno tone u odnosu na razinu mora, obično zbog vađenja podzemne vode, stijena ili drugih resursa. U Sjedinjenim Američkim Državama više od 44 000 četvornih kilometara zemlje u 45 saveznih država izravno je pogođeno slijeganjem, a više od 80% slučajeva odnosi se na crpljenje podzemnih voda, često u poljoprivredne svrhe.
Cijeli članak možete pročitati na: bug.hr