Apolitični

„Tour de CroActive – Korčula” jača cikloturizam

 

Projektom „Tour de CroActive – Korčula” planira se izraditi prava i ujednačena pješačka i biciklistička infrastruktura otoka Korčule.

Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS) u suradnji s Ministarstvom turizma i nizom dionika pokretač je nacionalnog strateškog projekta Tour de CroActive (TdC) – Inovativni aktivni turizam u službi integralnog razvoja Republike Hrvatske i ostvarenja ciljeva Europa 2020 – Strategija za pametan, održiv i uključiv razvoj cijelog teritorija Republike. Možda mnogi ne znaju, ali cikloturizam je jedan od vidova turizma koji je na globalnom turističkom tržištu posljednjih nekoliko godina u stalnom porastu, te ga sve više destinacija uključuje u svoju ponudu. Važnost razvoja ove grane turizma kao i potreba razvoja infrastrukture prepoznata je i na nacionalnoj razini. Iz navedenih razloga mjerodavna ministarstva blagonaklono gledaju na ovakve projekte.
Ideja za projekt „Tour de CroActive – Korčula” (TdC-K) nastala je kao rezultat prepoznatih potreba i mogućnost razvoja otoka Korčule kao destinacije cjelogodišnjeg aktivnog turizma. Inicijalna ideja jest da kulturno-povijesne atrakcije (lokaliteti) otoka Korčule budu okosnica cjelogodišnjeg kulturnog, ali i aktivnog turizma, ali uz visoku razinu kvalitete i sigurnosti. Istovremeno bi se primjereno uredili i zaštitili i sami kulturno-povijesni sadržaji, te stvorili zajednički alati za bolje korištenje, prezentaciju, turističku valorizaciju i brendiranje otoka Korčule. Staze smisleno dotiču ili prolaze uz kulturnu i povijesnu baštinu koja se sve više valorizira i vrednuje u ponudi otoka. Projektom se planira izraditi prava i ujednačena pješačka i biciklistička infrastruktura, što podrazumijeva ujednačene standardizirane staze, zajednički objedinjenu kartu cijelog otoka te ostale jedinstvene materijale, čime bi zaokružili turistički proizvod.

U Smokvici je 27. travnja 2016. održan sastanak na kojem su prisustvovali Ranko Milić (CEDRA, suradnik HGSS-a) i Frano Vlašić (koordinator TdC-K), planinar i član HGSS-a Rikardo Korunić iz Smokvice, te predstavnici lokalnih turističkih zajednica, odnosno jedinica lokalne samouprave: Martina Marelić (TZO Smokvica), Barbara Mirošević (općina Vela Luka), Maja Šeparović (TZO Blato), Anamarija Granić (KORA d. o. o.), Ivica Martinović (KORA d. o. o.) i Ante Šestanović (TZO Lumbarda).
Koristeći sigurne karte HGSS-a kao podlogu, napravio se odličan temelj za osmišljavanje temeljne i popratne infrastrukture. Radilo se na osmišljavanju buduće mreže pješačkih i biciklističkih staza, istaknut je niz relevantnih točaka interesa za sadržaje aktivnog i pustolovnog turizma, predloženo je mnoštvo budućih sadržaja i načina uključivanja lokalne zajednice (udruge, OPG-ovi, seoska domaćinstva, gospodarstvenici) u projektne aktivnosti.

Dogovoren je daljnji rad na prikupljanju informacija s terena i na razradi iznesenih prijedloga, te se ovim putem pozivaju svi građani koji imaju prijedlog atraktivne pješačke ili biciklističke staze da se jave agenciji KORA d. o. o. Svakako će i cikloturizam kao novi vid turističke rekreacije dodatno i kvalitetno doprinijeti razvoju otočke turističke djelatnosti na područjima gdje je nekad obitavao svjetski putnik i moreplovac Marko Polo.

Izvor i foto: korcula.hr,dubrovacki.hr,visitkorcula.eu