Startup bivših istraživača materijalnih znanosti razvio je tkaninu za odjeću koja bi nam mogla smanjiti cijenu energije.
Američku tvrtku LifeLabs osnovali su istraživači materijalnih znanosti na Sveučilištu Stanford koji su do sada prijavili 11 patenata dizajniranih da čovječanstvu smanje potrošnju energije.
Njihov najnoviji proizvod su tehnologije za izradu odjeće pod nazivom CoolLife i WarmLife, za koje kažu da su dizajnirane za udobnost nošenja i smanjenje troškova oko grijanja i klimatizacije.
Temeljna ideja LifeLabsa je bila izraditi odjeću od tkanine koja je prozirna za infracrveno svjetlo koje vaše tijelo emitira kao toplinu i blokira različite valne duljine infracrvene topline koju ispušta Sunce, dok posebna linija odjeće za zimu mijenja smjer kako bi vam bilo toplije.
CoolLife uz pomoć infracrvene prozirnosti omogućuje izlazak topline iz vašeg tijela i pad temperature tijela, stvarajući kontinuirani učinak hlađenja za razliku od bilo koje druge odjeće. Tehnologija se temelji na inženjerskom polietilenu, održivom polimeru koji se može reciklirati, a prenosi toplinu tijela s kože učinkovitije od bilo koje druge tkanine na svijetu.
Inženjerska PE vlakna koriste manje energije i vode od tradicionalnih materijala, mogu se bojati otopinom i suho ekstrudirati, što rezultira dodatnom uštedom vode.
Ljetna i zimska odjeća LifeLabsa prodaje se u online dućanu na ovoj poveznici.
Cijeli članak možete pročitati na: vidi.hr
Foto: Pixabay