Apolitični

Tamna strana putovanja u svemir: Sve češće lansiranje raketa moglo bi ugroziti ljudsko zdravlje

Znanstvenici su namjeravali procijeniti potencijalni utjecaj lansiranja rakete na onečišćenje atmosfere. Ono što su otkrili svakako je zabrinjavajuće.

Porast jeftinog svemirskog prijevoza povećava razinu onečišćenja od ispušnih plinova raketnih motora u Zemljinoj atmosferi, upozorava nova znanstvena studija.

Znanstvenici su upozorili da bi učestala komercijalna lansiranja raketa poput onih SpaceX-a Elona Muska, Virgin Galactica Richarda Bransona i Blue Origina Jeffa Bezosa mogla imati značajan kumulativni učinak na Zemljinu klimu.

Tim na Sveučilištu u Nikoziji modelirao je ispušne plinove i razvojni oblak na nekoliko visina duž tipične putanje današnjih raketa. Učinili su to kroz prototipni primjer dvostupanjske rakete za prijevoz ljudi i tereta u Zemljinu orbitu i dalje.

Otkrili su da se ispušni plinovi raketnih motora zadržavaju u atmosferi, stvarajući značajno zagrijavanje i promjene njenog sastava, ali i da je količina ugljičnog dioksida koju ispušta raketa dok prođe jedan kilometar u visinu, u mezosferi, jednaka onoj sadržanoj u 26 kubičnih kilometara atmosferskog zraka na istoj nadmorskoj visini. Mezosfera se nalazi neposredno iznad stratosfere, koja se proteže do oko 67 kilometara i sadrži veliki dio ozona u atmosferi. U mezosferi temperatura opada s visinom, dostižući -90 stupnjeva Celzija.

Istovremeno, toplinski dušikovi oksidi (NOx) koji nastaju dok se raketa penje na visinu od 10 kilometara, mogli bi doseći razinu koncentracije koja je opasna po ljudsko zdravlje

Cijeli članak možete pročitati na: zimo.dnevnik.hr

Foto: Pixabay