Čuli ste za sunčani sat ili jednostavnije sunčanik? Ako niste, evo o tome nešto zanimljivo iz Imotskog. Naime, poznati stari imotski stomatolog, ali i jedan od legendarnih skladatelja klapskih napjeva, dr. Vlade Vicić, paralelno sa svojim profesionalnim poslom, mnogo vremena poklonio je izradi sunčanog sata.
– On je izazov, veli šjor Vlade, i vrlo zanimljiva naprava. Nije danas u sofisticiranom svijetu problem izmjeriti vrijeme kada imamo na tisuće različitih satova, radio, televiziju, internet. Iz svake ćoše viri vam točno vrijeme. U svakom dijelu svijeta možete ga pratiti. No sunčani sat izaziva pozornost zbog načina na koji funkcionira i koliko je on točan, koje uvjete treba ispunjavati da pokazuje točno vrijeme i zimi i ljeti, budući da Sunce nije uvijek jednako visoko nad obzorom?
Ipak, zbog eliptičnog kruženja Zemlje oko Sunca u pojedinim razdobljima godine Sunce, a stoga i sunčani sat nekada ubrzava, a nekada kasni. No, uz nedostatke sunčani sat ima i svoje pred, treba vidjeti koliko je sati, pratiti pomjeranje sjene što ga čini okomita kazaljka, veli nam šjor Vlade.
Zapravo, osim što po sunčanom satu (dakako, kada je sunčan dan) možemo vidjeti koje je vrijeme, on u sebi ima i nešto što čovjeka odnese do Sunca u svemir, pa svoju rođenu Zemlju vidi kao veliku kuglu i zamišlja kako se okreće oko svoje osi, a istovremeno oko Sunca.
Šjor Vlade Vicić izdao je i lijepi priručnik koji je nazvao Sunčani sat – sunčanik, a svoje sunčane satove postavio je u nekoliko gradova Hrvatske, među njima i u rodnom Imotskom. Zanimljivo, nema što. Koji lijepi hobi.
Braco Ćosić