Stari zanati sve više nestaju ne samo u Dalmaciji kako nažalost izumiru naša sela i vremešniji majstori, a ne slijede ih njihovi potomci. Naime, u ruralnim sredinama nema mladih ljudi, sinova i unuka, koji bi nastavili djelatnosti i aktivnosti svojih predaka. Ne tako davno u Sinju, alkarskom gradu podno Kamička, središtu Cetinskog kraja i Dalmatinske zagore, bilo je više majstora odnosno popularnih komoćara, koji su izrađivali komoće i remenove. Stariji Sinjani i Cetinjani se itekako sjećaju lika i rada glasovitih komoćara Joze Bulja i Ive Filipovića-Grčića (‘Kuletina’), uglednih građana.
Ipak su ih najbolje poznavali vlasnici konja, mula i magaraca kojima su izrađivali komoće odnosno orme oračima…, no kako su oni umrli tako izumire i obrt kojim su se bavili. Baš šteta, tim više što će u Cetinskom kraju uvijek biti konja, dok je sela i poljoprivrednika, bez obzira na osuvremenjivanje poljoprivrede najznačajnije gospodarske djelatnosti koja i za grad i život građana život znači.
Pripovijedao je kako remenje izrađuje od bukova drveta, prirodnog samogiba, svinjske kože, ražena krova, svinjske dlake, lanena platna, plastične folije, čavala, piture…
“Taj je prirodni samogib, u obliku poluluka, od bukova drveta koji se, nakon što se posiječe, suši u hladu pune dvije godine. Zatim se obrađuje i pravi komoć. Svinjska dlaka mora biti čista. U laneno platno se nabije raženi krov, zatim se iglom zašiva svinjska koža i platno posebnim koncem koji je premazan voskom. Tu je i najlon-folija koja se stavlja zbog zaštite komoća od kiše. Opet ne bih ništa učinio ako ne koristim čavliće duljine dva centimetra, različite boje, nakite… Jer da nije nakita, ništa ne bi valjalo, osobito u ovom zanatu. Ali se nakiti na remenu komoća postavljaju po želju naručitelja. Obično se na komoć stavljaju praporci, no tu su i različite vitice, pa i ‘blak-kapa’ na njegovu vrhu, koja se obično premazuje crnom bojom. Dakle, nije baš jednostavno praviti komoće, biti komoćar“, tvrdio je komoćar Jozo Bulj, koji je bio radio legalno kao jedini komoćar na porezu u Sinju, te nije bio nadri-obrtnik.
Više u kategoriji: vijesti dopisnika
Tekst i foto: Nedjeljko Musulin