Apolitični

Slučaj takozvanog znanstvenika Igora Rudana: Što mu je da predlaže put u totalitarizam i ekonomsko samouništenje?

Znanstvenik Igor Rudan počinje zabrinjavati krupnim greškama u procjeni oko tijeka COVID-19 krize i sve bizarnijim prijedlozima rješenja. Nakon što je u prvoj fazi pisao kako COVID-19 nije opasniji od gripe te je na društvenim mrežama poručivao kako ne treba „nakon 75 godina“ rasta previše brinuti o ekonomiji jer „postoje rješenja“, sada je u čudnim procjenama otišao korak dalje te je u zadnjem napisu poručio kako je počeo razmišljati o prelasku s plana „mitigacije“ zaraze na „potpunu supresiju“ koja bi dovela do iskorjenjivanja virusa unutar Hrvatske. Ta Rudanova „potpuna supresija“ značila bi produživanje još strožih epidemioloških mjera s ciljem postepenog stvaranja „corona-free“ zone u koju bi on uključio Sloveniju, Slovačku, Bugarsku i Crnu Goru. U toj zoni Rudan bi potom normalizirao život, uveo neku vrstu ‘putovnica’ tj. potvrda o nezaraženosti, a domaće hotele ‘liberalno’ bi punio čak i gostima iz trećih zemalja, s tim da bi osoblje tih izoliranih hotela preselio u hotele.  S obzirom da ugledni znanstvenik uopće ne razumije koliko je nerealan njegov plan te koliko bi teške bile ekonomske posljedice provedbe takve ideje, a moguće je da ima i samo 5 posto utjecaja na donosioce odluka u Hrvatskoj, potrebno je objasniti zbog čega su njegovi prijedlozi opasni.

Prvo, već sada možemo računati da ćemo vjerojatno zabilježiti dvoznamenkasti pad BDP-a u 2020. godini što će dovesti do vala bankrota u privatnom sektoru i dramatično otežati refinanciranje države u 2021. godini.

Već sada je pitanje kakve će sve ekonomske, socijalne i političke probleme donijeti gospodarski pad iniciran COVID-19 zarazom i pratećim epidemiološkim mjerama, a Rudanova „potpuna supresija“ vrlo bi vjerojatno bila uvod u kreiranje totalitarnog režima u kojem bi vlast samo nasiljem mogla kontrolirati nezadovoljne građane.

Dojam je kako se Rudan čak pokušava nametnuti ekstravagantnošću prijedloga kako bi dokazao superiornost svog intelekta, ali ne razumije da nam je dovoljno teško i bez takve ‘nadinteligencije’ koja baca klipove pod noge praktičnim rješenjima.

Pojavljuju se, naime, prvi dokazi kako čak niti popuštanje epidemioloških mjera neće donijeti lagan i brz oporavak.

Njemačka je među prvima otvorila dućane do 800 četvornih metara. Još nema službenih statistika, ali informacije koje su prikupili novinara-istraživači Financial Timesa kroz razgovore s vlasnicima trgovina govore kako se oni ništa manje ne boje bankrota nego dok su im dućani po nalogu vlasti bili zatvoreni. Dućani su im i dalje prazni, njemački potrošači nemaju motiv za masovni povratak u trgovine. Potrošnja će, čini se, prema početku popuštanja epidemioloških mjera u Njemačkoj ostati na niskim razinama.

Cijeli članak možete pročitati na: novac.jutarnji.hr

Foto: Pixabay