Apolitični

Računalni sustav pratit će kretanje 98 milijuna Amerikanaca i predviđati superžarišta COVID-19

Američki znanstvenici rade na računalnom modelu koji vuče podatke iz smartphone uređaja kako bi pratio širenje COVID-19 po čitavom SAD-u.

Dva tima sa Sveučilišta Stanford i Northwestern razvili su sustav koji bi im trebao omogućiti da predvide koji bi američki grad mogao doživjeti porast slučajeva novooboljelih od COVID-19. Njihov sustav prikupljat će podatke od 98 milijuna Amerikanaca koji žive u 10 velikih američkih gradova te će analizirati koja područja su sklona postati novim žarištem epidemije.

Njihova studija, objavljena u znanstvenom časopisu Nature, navodi da su u obzir uzeli i mjesta na kojima se ljudi najčešće okupljaju u velikom broju – poput teretana i restorana, koji trenutno u SAD-u rade gotovo s maksimalnim kapacitetom.

Tvrtke i lokalne vlasti imaju velike poteškoće pri donošenju odluka o mjerama koje ne bi imale ekonomske posljedice, odnosno koje ne bi stvorile ekonomske gubitke.

Ono što naš model može napraviti jest da počne informirati javnost i vlasti o tome gdje je granica otvaranja nakon koje bi se novi slučajevi zaraze mogli dogoditi, pojašnjava Serina Change, studentica na doktoratu na Sveučilištu Stanford.

Puno otvaranje je vrlo opasno, ali možemo puno toga napraviti između punog otvaranja i potpunog zatvaranja. Ne mora biti sve ili ništa, dodaje.

Cijeli članak možete pročitati na: zimo.dnevnik.hr

Foto: Pixabay