Apolitični

U projektu „Ca je covik!?” slijedi Maškadur

Drugu godinu za redom, u okviru projekta CA JE COVIK!? pod voditeljstvom Jelene Plejić Senjanin u dvorištu Muzeja grada Trogira u srijedu, 8. lipnja 2016. godine s početkom u 19:00 sati održat će se bogati program sastavljen od igrokaza Maškadur, plesne izvedbe trogirske Kvadrilje, klapske izvedbe, a sve to upotpunjeno i s nekoliko gitarističkih izvedbi…

PROGRAM: od 19:00 sati:

– MAŠKADUR, igrokaz u izvedbi učenika 3. a razreda OŠ Majstora Radovana
– TROGIRSKA KVADRILJA u izvedbi učenika 4. c razreda OŠ Majstora Radovana
– KALETO MOJA DRAGA, klapska izvedba – učenici 4. a i 4. b razreda OŠ Majstora Radovana
– L. BROUWER: UN DIA DE NOVIEMBRE u gitarističkoj solo izvedbi Luke Ugrine, GŠ Josipa Haztea – DO Trogir
– S. FUMIĆ: MALA MELODIJA u gitarističkoj solo izvedbi Duje Bonačića, GŠ Josipa Haztea – DO Trogir
– C. MACHADO: XARANGA DO VOVO, u izvedbi gitarističkog dua – Duje Bonačića i Luke Ugrine
– C. MACHADO: CATERET – XOTE u izvedbi gitarističkog kvarteta u sastavu Ivana Vučak, Marin Bonačić, Duje Bonačić i Luka Ugrina
– Đ. JUSIĆ: LA MUSICA DI NOTE u izvedbi gitarističkog tria u sastavu Duje, Luka i Marin.

O projektu CA JE COVIK!?
Poslije prošlogodišnjih trogirskih legendi, učenici su se vratili u bližu prošlost te se iz plemićkih palača preselili u trogirsku težačku kuću. Upoznali su se s načinom života u težačkim obiteljima: trogirskim pojima, sortama vina, ljekovitim biljkama, ribarskon artijon… Također su istražili i upoznali namještaj koji se u suvremenom životu više ne koristi, a to je maškadur.
Naučili su što je maškadur i čemu služi. U suradnji s muzejskom pedagoginjom, gđom. Gorankom Tomaš, učenici su na radionicama izrađivali maškadure. Na taj su način sudjelovali u istraživanju oblika u prostoru uporabom različitih materijala te oblikovanju scene.
Radnja igrokaza je smještena u 20. st. i prikazuje život trogirske težačke obitelji. Glavni lik je ponosna vremešna domaćica koja iznad svega voli svoju obitelj, svoj grad i tradiciju života u njemu.
I ove godine mi je bila želja u projekt uključiti učenike koji zajedno sa svojim učiteljima – mentorima predano rade njegujući kulturnu baštinu našega grada.
Jelena Plejić Senjanin, OŠ Majstora Radovana

MAŠKADUR

Prije 50-ak godina maškadur je bio inventar mnogih kućanstava. Pričao je priče o obidu dotičnoga dana, o mačkama te o sušenju ribe. Danas, inventar mnogih kućanstava je hladnjak ili frižider koji mijenjamo svakih par godina; maškadur ostaje kao uspomena na vrime od kredenci, katrigi, kacioli, gratakaži i sličnih arganja od kužine; kada bi se jednom napravio ostajao je u kući dugo…
Ovim malim projektom učiteljica Jelena, 3. a i moja malenkost nastojali smo djeci približiti taj zaboravljeni predmet kroz likovni izričaj (radionice na kojima su djeca izrađivala maškadur od kartonskih kutija i mreže), ali i kroz mali igrokaz i riječi koje ne bi smjeli nikada zaboraviti. Dijalekt i predmeti koji se više ne koriste dragocjena su svjedočanstva jednog mista, ulice ili jedne kuće. Ovo je naš pokušaj da slavnome maškaduru opet udahnemo život i da ga nikada ne zaboravimo…
Goranka Tomaš, Muzej grada Trogira

Piše: Maja Maljković