Proizvodnja i upotreba plastike se više nego udvostručila u posljednjih 20 godina, a nešto više od 40 posto čini jednokratna ambalaža koja se odbacuje nakon jednog korištenja te potom gomila na odlagalištima otpada, pali ili završava u okolišu, upozoravaju udruge.
– Sustavi gospodarenja otpadom naprosto ne mogu pratiti tempo kojim se takav otpad stvara, a u Hrvatskoj su posebno nerazvijeni, zapostavljeni i okrenuti prema izgradnji štetnih regionalnih centara za gospodarenje otpadom – rekla je Hini voditeljica kampanje protiv zagađenja plastikom u Zelenoj akciji Ana-Marija Mileusnić.
Unaprijediti sustav povratne ambalaže
Trebalo bi se poticati proizvođače pića na korištenje povratne staklene ambalaže, pogodne za pranje i ponovno korištenje. Iznos povratne naknade bi se trebao povećati budući da je najniži u EU te bi ga trebalo proširiti na svu trodimenzionalnu plastičnu ambalažu.
Također, cijeli sustav povratne ambalaže trebao bi se revitalizirati i unaprijediti.
– Od Ministarstva zahtijevamo da napokon počne raditi u interesu stanovništva i okoliša, a ne u interesu zaštite zagađivača”, poručuju iz Zelene akcije.
Cijeli članak možete pročitati na: lidermedia.hr
Foto: Pexels.com – Photo by Magda Ehlers: https://www.pexels.com/photo/photo-of-plastic-bottles-2602537/