Apolitični

Pošto zrak: Čini se da bogatašima fali kisika

Prema povijesnim podacima IQAira, švicarske organizacije za kvalitetu zraka koja crpi podatke iz više od 30.000 postaja za praćenje diljem svijeta, može se vidjeti da je zagađenje zraka u 70-im i 80-im prošlog stoljeća bilo mnogo gore nego danas. Tek su se sada, međutim, bogataši uzvrpoljili, kada su shvatili da moraju udisati isti zrak kao mi, seljaci i neznalice.

Ideja da je zrak isti za sve i da loš zrak podjednako utječe na bogate i siromašne nije dobro sjela ovim prvima, koji su se počeli izolirati u svoje pročišćene prostore i stvarati sve jače tržište nečega što bi se moglo nazvati luksuzni zrak ili zrak za povlaštene. Egida je da tko nema novca nema ni čistog zraka, ali u zadnje vrijeme sve veće nejednakosti to i ne treba čuditi. Danas pročistači zraka pročišćavaju zrak za povlaštene, a javnost je prepuštena propadanju i degradaciji, upozorava Suryakant Waghmore, profesor sociologije u Indijskom institutu za tehnologiju u Bombaju, i, na žalost, u pravu je.

Sedam veličanstvenih

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, trenutačno samo sedam zemalja ispunjava standarde kvalitete zraka, a gotovo nijedna ne ispunjava zahtjeve o PM2,5, česticama manjim od dva mikrometra koje su izrazito opasne i vežu se uz respiratorne, ali i druge zdravstvene probleme.

Od 134 zemlje i regije obuhvaćene izvješćem, samo sedam – Australija, Estonija, Finska, Grenada, Island, Mauricijus i Novi Zeland – ispunjava ograničenja smjernica Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za sićušne čestice u zraku koje izbacuju vozila i industrija.

Nova nejednakost

Kao što smo rekli, nakon Pakistana, Indija ima najzagađeniji zrak, a prema izvješću indijskoga istraživačkog centra za istraživanje energije i čistog zraka iz 2022. godine gotovo cjelokupno stanovništvo Indije izloženo je onečišćenju zraka većem od smjernica koje je postavila Svjetska zdravstvena organizacija. Procjenjuje se da je 2019. godine zagađenje zraka ubilo oko 1,6 milijuna Indijaca, a ako ih od zagađenja zraka na svijetu umre oko sedam milijuna na godinu, vidimo koliko je velik problem u Indiji. Kako pišu indijski mediji, pokušaji rješavanja problema na izvoru ne uspijevaju, pa se u Indiji javila nova vrsta nejednakosti. Kao da je u toj zemlji već nije bilo dovoljno. Naime, suočeni s potencijalno smrtonosnom kvalitetom zraka vani, bogatiji Indijci plaćaju da slobodno dišu, stvarajući rastuće tržište za pročistače zraka, za koje se predviđa da će porasti 35 posto, na 597 milijuna dolara do 2027. godine. Ali u zemlji koja je već ekonomski podijeljena po kastinskim, spolnim i vjerskim linijama, gdje 63 posto ljudi plaća zdravstvenu skrb iz vlastita džepa, a 10 posto stanovništva drži 77 posto bogatstva, plaćanje zraka za disanje većini nije opcija, kako u Indiji, tako i drugdje na svijetu.

Cijeli članak možete pročitati na: lidermedia.hr

Image by ArtPhoto_studio on Freepik