Apolitični

Poljički soparnik prepoznat i u Bruxellesu

Poljički soparnik novi je hrvatski prehrambeni proizvod koji je dobio zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla na razini EU, objavila je u utorak Europska komisija. Pekarski proizvod izrađen od mekog pšeničnog brašna, blitve, luka, maslinovog i suncokretova ulja, češnjaka, soli i vode sada je registriran kao zaštićeni proizvod na razini EU-a pod nazivom poljički soparnik / poljički zeljanik / poljički uljenak.
Danas se na tržištu i u svakodnevnom govoru najčešće koristi naziv poljički soparnik te je kao takav i najpoznatiji, dok su nazivi „poljički zeljanik” i „poljički uljenak” u uporabi većinom među stanovnicima poljičkog kraja.


Zemljopisno područje Poljica omeđeno je rijekom Cetinom na sjeveroistoku, rijekom Žrnovnicom na zapadu i Jadranskim morem na jugu. Poljica se sastoje od Donjih, Srednjih i Gornjih Poljica i imaju ukupno 21 naselje.
Okruglog je oblika, promjera od 90 do 110 centimetara. Površina je namazana maslinovim uljem i tučenim ili sitno isjeckanim češnjakom. Ispečen i namazan reže se na komade, „fete” (izričaj koji se koristi u svakodnevnom govoru u definiranom zemljopisnom području, a označava ‘kriške’) u obliku romboida, „pašajice” (izričaj koji se koristi u svakodnevnom govoru u definiranom zemljopisnom području).
Zaštita poljičkog soparnika temelji sena dugoj tradiciji proizvodnje. To je obredni svečani pekarski proizvod, namijenjen za siromašne, s područja nekadašnje Poljičke republike, čija proizvodnja datira još iz doba turskih pohoda na priobalje i Dalmatinsku zagoru.
Konačni proizvod je razvaljeno tijesto oblika pogače ispunjeno blitvom i crvenim lukom / „kapulom” (izričaj koji se koristi u svakodnevnom govoru u definiranom zemljopisnom području), ispečeno u užarenom otvorenom ognjištu – „kominu” (izričaj koji se koristi u svakodnevnom govoru u definiranom zemljopisnom području) u žeravi s lugom (na žaru posut pepelom).
Ovo je priča HINE, a mi smo imali priliku vidjeti kako se soparnik priprema iz ruku najvrsnije Poljičanke, svjetske prvakinje u izradi ovog hrvatskog zaštićenog prehrambenog proizvoda, gospođe Mire Kovačić.

Ona godinama priprema najbolji soparnik koji se nađe na trpezama brojnih manifestacija, prigodnih svečanosti i gastro sajmova. Veliki poljički knez Petar Rodić posebno promovira ovo poljičko traženo jelo te je dao ogroman doprinos i zaštiti samog soparnika kojeg su prepoznali i u Bruxellesu i cijeloj Europi, ako ne i u svijetu. Prisjetimo se razgovora s gosp. Rodićem na nedavno održanom sajmu GAST u Splitu.

Više u kategoriji: HranaTurizam
Izvor: HINA