Italija u nedjelju izlazi na neizvjesne parlamentarne izbore, a njihov bi rezultat opet mogao izazvati nestabilnost vlasti koja je u toj zemlji, čini se, postala uobičajena. No bez obzira na aktualne izbore, o popularnoj “čizmi” dobro je znati i pet neuobičajenih stvari.
Kako naručiti kavu?
Naručivanje kave, kada je posrijedi veća grupa gostiju u nekom kafiću za barmena je obično pravi izazov jer gotovo svi imaju svoju inačicu omiljenog napitka.
Dobar barmen jednako će dobro znati pripremiti “caffe lungo” – dugu kavu, “caffe ristretto” – kratku kavu, “caffe coretto” – kavu s likerom, “caffe macchiato” – kavu s malo toplog pjenušavog mlijeka, “caffe marocchino” – vrstu cappuccina koji se poslužuje u maloj staklenoj šalici i posut je kakaovim prahom (napitak je karakterističan za područje oko Milana), “caffe salentino” – kavu sa 6 do 7 kockica leda i bademovim mlijekom koja se poslužuje u staklenoj šalici, “caffe con panna” – kavu sa šlagom, “caffe doppio” – ‘duplu’ kavu, “caffe schiumato” – kavu s mliječnom pjenicom koja se pravi pod parom i poslužuje u staklenoj šalici…
Izbor je uistinu velik, a treba voditi računa i o tomu u kakvoj se šalici ili čaši kava poslužuje zbog brzine kojom se hladi.
Ako barmenu naručite samo “kavu”, koja nota bene postoji, nemojte se iznenaditi ako on pristojno pričeka dok mu ne precizno ne objasnite kakvu točno kavu želite.
Mickey, Donald i Benito
Na razočaranje jezičnih čistunaca Talijani u svoje razgovore rado ubacuju anglicizme. No nije oduvijek tako. Fašistički vođa Benito Mussolini nastojao je ‘očistiti’ talijanski jezik od tuđica, a nametnuo je i talijanizaciju prezimena i toponima.
Išao je toliko daleko da je od 1940. zabranio sve strane termine u talijanskom jeziku.
Tako su Benny Goodman i Louis Armstrong postali Beniamino Buonuomo i Luigi Bracccioforte, no nakon poraza talijanskih fašista ‘vratila su se’ njihova originalna imena. Sendviči su još uvijek “tramezzini”, a Talijani su vjerojatno jedini na svijetu koji nikada nisu koristili originalna imena Disneyevih junaka Mickeya i Donalda. Oni su i danas u Italiji poznati kao Topolino i Paperino.
Proslava Nove godine
Proslava Nove godine u Italiji je vrlo slična svim ostalim proslavama u svijetu s pjenušcem, konfetima i sa sve više petardi kako se približavate jugu zemlje .
No talijanski običaj nalaže ulazak u novu godinu razbijanjem nekoga starog predmeta, najčešće keramičkog posuđa.
Nepisano je pravilo i da u novu godinu, kako biste bili što sretniji u ljubavi, uđete u crvenome donjem rublju. Ne zna se precizno potječe li običaj iz antičkog Rima ili je povezan s kineskim naslijeđem. Nedugo nakon Božića izlozi trgovina prepuni su donjeg rublja i čipke u crvenoj boji.
A 1. siječnja obvezno treba konzumirati juhu od leće s ‘buncekom’ da bi predstojeća godina bila puna novca.
Cijeli članak možete pročitati na: dnevno.hr
Foto: Shutterstock