Apolitični

Pet metala koji su najvrijedniji na Zemlji i većina ih dolazi s juga Afrike

Tradicionalno su bili cijenjeni takozvani plemeniti metali poput zlata i srebra, a u novije vrijeme visoke cijene postižu i drugi metali koji se koriste u suvremenoj tehnologiji. 

Osim ovdje nabrojanih, među najvrjednijim metalima nalaze se i rutenij, osmij, renij, srebro i skandij.

Rodij

Ovaj plemeniti metal iznimno je rijedak. Najveći proizvođač rodija je Južna Afrika s udjelom od oko tri četvrtine svjetske proizvodnje. Rodij se – uglavnom u različitim legurama – koristi u katalizatorima motora s unutarnjim izgaranjem te u brojnim industrijskim procesima.

Iridij

Riječ je o tvrdom ali krhkom srebrno-bijelom kemijskom elementu s atomskim brojem 77 i simbolom Ir, koji se smatra drugim najgušćim metalom na zemlji. Izuzetno je otporan na koroziju. Ima ga u izobilju u meteoritima i u Zemljinoj kori: najveći je proizvođač Južna Afrika. Iridij se koristi u raznim proizvodima poput satova i kompasa, te u automobilskoj industriji.

Paladij

Paladij ima izuzetno nisku točku tališta i najmanju gustoću od svih metala. Najveće zalihe paladija imaju Rusija i Južna Afrika koje zajedno ostvaruju gotovo 90 posto globalne proizvodnje tog metala. Paladij se koristi u izradi preciznih medicinskih elemenata i laboratorijske opreme, u elektroničkoj i automobilskoj industriji, te u izradi nakita.

Zlato

Ovaj je metal od pamtivijeka simbol luksuza i bogatstva, te ga nije potrebno posebno predstavljati. Još se uvijek smatra relativno rijetkim, premda je svuda oko nas. I danas, kao i tijekom čitave povijesti, služi za izradu nakita, kovanog novca i umjetničkih predmeta. Najveći proizvođač zlata je Kina.

Platina

Platina se također, poput zlata, može naći u prirodi u elementarnom obliku, premda je jedan od rjeđih elemenata u Zemljinoj kori. Danas se platina koristi u katalitičkim pretvaračima, laboratorijskoj opremi, elektroničkoj i industriji stakla, te za izradu nakita. Najveći svjetski izvoznik platine je Južna Afrika, koja pokriva oko 80 posto svjetske proizvodnje.

Cijeli članak možete pročitati na: tportal.hr

Foto: Pixabay