Apolitični

Salona obogaćena antičkom radionicom u kući Parać

Ovih dana solinska turistička zajednica na zadovoljstvo njih i javnosti predstavila je Antičku radionicu u kući Parać u znamenitoj i nešto preuređenoj kući Parać smještenoj uz amfiteatar arheološkog lokaliteta Salona.

Turistički djelatnici Solina potvrđuju kako je prvenstveni cilj otvaranja kuće Parać i pokretanja novoga turističkoga proizvoda Turističke zajednice grada Solina Solin unaprjeđenje uvjeta boravka turista na arheološkom lokalitetu Salona kroz kvalitetniju interpretaciju antičke baštine kao dodanu vrijednost posjeta lokalitetu, a ciljne skupine ovog proizvoda su domaći i strani turisti kao i djeca i odrasli kako iz grada Solina tako i iz ostalih okolnih gradova. Riječ je o tradicijskoj kući, smještenoj na amfiteatru u antičkoj Saloni, gdje će posjetitelji tijekom cijele godine u okviru radnog vremena kuće moći sudjelovati bez naknade u sljedećim radionicama koje se provode u suradnji s Domom kulture Zvonimir i Umjetničkom akademijom iz Splita:


1. IZRADA ANTIČKOG NOVCA
Vrijeme rada: 15 – 30 min
Opis rada:
Za izradu novca koriste se keramički kalupi u koje utiskujemo glinu. Otisnute novčiće različitih veličina i oblika stavljamo na sušenje. Osušene replike kasnije se peku na temperaturi od 1000 stupnjeva. Polaznici radionice dobivaju na poklon već ispečene i patinirane novčiće pripremljene ranije.

2. IZRADA REPLIKE ANTIČKE AMFORE

Vrijeme rada: 2 sata
Opis rada:
U pripremljene gipsane kalupe ulijeva se tekuća glina. Nakon određenog vremenskog intervala koji je potreban za proces stvaranja stijenke amfore kalupi se rastavljaju, odljevi se bruse i pripremaju za pečenje u peći na 1000 stupnjeva. Istovremeno na već ispečenim i ranije pripremljenim amforama vršimo patiniranje i završnu obradu.

3. IZRADA REPLIKE ANTIČKOG MOZAIKA

Vrijeme rada: od 3 sata do četiri dana (ovisno o veličini mozaika)
Opis rada:
Na pripremljenim podlogama ucrtavaju se linije mozaika. Od gipsanih ploča različitih boja rade se kockice mozaika lomeći ih na odgovarajuće dimenzije te se lijepe na podlogu (moguće je raditi mozaik od kamenih kockica no potreban je dogovor jer izrada traje dulje). Po završetku izrade radi se na završnoj obradi podloge koja postaje okvir izrađenog mozaika.

Naši posjetitelji također mogu razgledati izložbene predmete arheološke zbirke, dobiti besplatni promotivni materijal TZ grada Solina te naći okrjepu i odmor s ekskluzivnim pogledom na amfiteatar. Napominjemo kako je u kući gostima na raspolaganju i sanitarni čvor, kao i okrjepa (aparat za vodu i grickalice). Važno je također napomenuti kako je ulaz u kuću Parać kao i sudjelovanje na radionicama besplatno, no ulaz u Salonu se naplaćuje prema važećem cjeniku Arheološkog muzeja u Splitu koji upravlja Salonom.
Radno vrijeme Kuće Parać:
1. srpnja do 31. kolovoza: ponedjeljak – subota 09:00 h – 20:00 h / nedjeljom: zatvoreno
1. rujna do 30. lipnja: ponedjeljak – subota 09:00 h – 17:00 h / nedjeljom: zatvoreno
Turistička zajednica grada Solina raduje se ovom projektu koji će, smatraju, polučiti dobrim rezultatima.

Izvor i foto: solin.hr, solin-info.com